Cost of living

Uniao dos Palmares

compared to

Anicuns

hira
Uniao dos Palmares
Anicuns
Cost of living one person
$719
$732
Cost of living Family
$1724
$2384
One person rent
$303
$387
Family rent
$867
$1249
Food expenses
$202
$248
Transport expenses
$78.99
$84.17
Monthly salary after tax
$475.98
$431.73
Quality of life
40.34
32.35
Life expectancy
74.8
84.41
Population
820.2K
480.2K

The average cost of living in Uniao dos Palmares ($719) is 2% less expensive than in Anicuns ($732). Uniao dos Palmares ranked 23498th vs 23106th for Anicuns in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 0.7 months in Uniao dos Palmares compared to 0.6 months in Anicuns .

Eating Out
Uniao dos Palmares
Anicuns
Lunch Menu
$4.07
$5.08
Dinner in a Restaurant, for 2
$12.78
$47.54
Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.34
$5.73
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.31
$1.33
Cappuccino
$2.15
$3.37
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.14
$1.27
Rent & Utilities
Uniao dos Palmares
Anicuns
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$354.93
$307.29
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$191.71
$179.25
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$486.87
$424.25
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$324.52
$331.6
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$96.2
$102.55
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$106.77
$119.17
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$10.95
$17.17
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$9.51
$9.3
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1002
$1179
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$981
$1074
Transportation
Uniao dos Palmares
Anicuns
Local transport ticket
$1.15
$0.82
Monthly ticket local transport
$28.84
$48.27
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$5.57
$8.39
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.23
$0.98
Groceries
Uniao dos Palmares
Anicuns
Milk, 1 L or 1 qt
$1.01
$0.92
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.67
$0.49
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.73
$0.49
Eggs, x12
$2.31
$2.21
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$9.08
$6.15
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.66
$3.56
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$6.31
$6.65
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.01
$2.63
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.22
$1.45
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.79
$1.09
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.96
$1.53
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.08
$1.17
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.8
$1.21
Water, 1 L or 1 qt
$0.48
$0.45
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.6
$2.02
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$4.76
$7.66
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.04
$1
Cigarette pack
$1.34
$2
Cold medicince, 1 week
$2.98
$7.89
Hair Shampoo
$3.06
$10.47
Toilet paper, 4 rolls
$0.72
$2.08
Toothpaste, 1 tube
$0.63
$2.84
Other
Uniao dos Palmares
Anicuns
Gym Membership, 1 month
$11.86
$24.84
Cinema Ticket, 1 person
$4.15
$4.74
Doctor's visit
$35.14
$91.03
Haircut, simple
$6.56
$8.58
Brand Jeans
$33.01
$44.59
Brand Sneakers
$48.67
$133.63
Daycare or Preschool, 1 month
$240.69
$285.36
International Primary School, 1 year
$8916
$9753