Cost of living

Tarwara

compared to

Chandannagar

hira
Tarwara
Chandannagar
Cost of living one person
$332
$297
Cost of living Family
$910
$914
One person rent
$247
$258
Family rent
$744
$555
Food expenses
$152
$161
Transport expenses
$35.52
$41.89
Monthly salary after tax
$529.37
$555.46
Quality of life
44.52
42.97
Population
10.9K
166.9K

The average cost of living in Tarwara ($332) is 12% more expensive than in Chandannagar ($297). Tarwara ranked 1860th vs 1934th for Chandannagar in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 1.6 months in Tarwara compared to 1.9 months in Chandannagar .

Eating Out
Tarwara
Chandannagar
Lunch Menu
$1.79
$1.94
Dinner in a Restaurant, for 2
$13.36
$12.36
Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.61
$4.01
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.26
$1.28
Cappuccino
$1.22
$1.55
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.28
$0.28
Rent & Utilities
Tarwara
Chandannagar
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$140.34
$146.55
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$92.08
$95.62
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$107.13
$91.28
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$229.72
$202.65
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$23.42
$22.24
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$30.13
$38.94
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$7.22
$7.81
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$10.39
$9.49
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1085
$982
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$531
$663
Transportation
Tarwara
Chandannagar
Local transport ticket
$0.2
$0.17
Monthly ticket local transport
$19.31
$17.09
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$2.85
$3.23
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.09
$1.07
Groceries
Tarwara
Chandannagar
Milk, 1 L or 1 qt
$0.46
$0.46
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.5
$0.37
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.69
$0.71
Eggs, x12
$0.99
$0.86
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.48
$3.99
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.56
$2.33
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$6.49
$7.82
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.38
$1.46
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.61
$0.6
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.52
$0.49
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.46
$0.41
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.28
$0.24
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.53
$0.48
Water, 1 L or 1 qt
$0.11
$0.14
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.12
$1.13
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$3.63
$3.33
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.2
$1.04
Cigarette pack
$2.44
$1.82
Cold medicince, 1 week
$2.1
$1.59
Hair Shampoo
$3.51
$3.22
Toilet paper, 4 rolls
$2.73
$2
Toothpaste, 1 tube
$1.01
$0.81
Other
Tarwara
Chandannagar
Gym Membership, 1 month
$18.78
$22.45
Cinema Ticket, 1 person
$4.34
$3.86
Doctor's visit
$11.76
$12.49
Haircut, simple
$2.69
$2.48
Brand Jeans
$15.76
$18.33
Brand Sneakers
$41.55
$44.69
Daycare or Preschool, 1 month
$46.71
$56.71
International Primary School, 1 year
$2093
$1531

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *