Cost of living

Tajpur

compared to

Pokhuria

hira
Tajpur
Pokhuria
Cost of living one person
$374
$350
Cost of living Family
$975
$722
One person rent
$200
$190
Family rent
$610
$620
Food expenses
$139
$135
Transport expenses
$34.51
$36.4
Monthly salary after tax
$506.99
$572.22
Quality of life
36.88
43.9
Population
9.0K
22.6K

The average cost of living in Tajpur ($374) is 7% more expensive than in Pokhuria ($350). Tajpur ranked 1761th vs 1815th for Pokhuria in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 1.4 months in Tajpur compared to 1.7 months in Pokhuria .

Eating Out
Tajpur
Pokhuria
Lunch Menu
$1.93
$1.79
Dinner in a Restaurant, for 2
$12.95
$14.19
Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.43
$4.84
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.16
$1.44
Cappuccino
$1.31
$1.67
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.33
$0.3
Rent & Utilities
Tajpur
Pokhuria
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$109.55
$101.83
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$74.37
$67.87
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$102.86
$95.65
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$169.68
$237.58
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$19.97
$18.2
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$33.64
$30.89
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$8.5
$8.46
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$9.58
$9.29
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1239
$1057
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$637
$599
Transportation
Tajpur
Pokhuria
Local transport ticket
$0.18
$0.19
Monthly ticket local transport
$18.26
$18.2
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$3.28
$3.5
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.11
$1.34
Groceries
Tajpur
Pokhuria
Milk, 1 L or 1 qt
$0.45
$0.63
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.39
$0.53
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.66
$0.74
Eggs, x12
$0.78
$0.99
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$3.9
$4.55
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.52
$3.21
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$5.89
$7.85
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.8
$1.33
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.73
$0.67
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.71
$0.61
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.46
$0.45
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.25
$0.28
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.53
$0.43
Water, 1 L or 1 qt
$0.14
$0.14
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.01
$0.93
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$4.07
$4.18
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.1
$1.22
Cigarette pack
$2.1
$1.82
Cold medicince, 1 week
$1.97
$2.07
Hair Shampoo
$4.27
$4.32
Toilet paper, 4 rolls
$2.62
$2.64
Toothpaste, 1 tube
$1.03
$1.02
Other
Tajpur
Pokhuria
Gym Membership, 1 month
$22.4
$18.77
Cinema Ticket, 1 person
$4.08
$4.94
Doctor's visit
$12.6
$12.45
Haircut, simple
$2.52
$2.73
Brand Jeans
$19
$17.49
Brand Sneakers
$38.04
$33.3
Daycare or Preschool, 1 month
$52.38
$56.3
International Primary School, 1 year
$2027
$2056

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *