Cost of living

Sisai

compared to

Kalyanpur

hira
Sisai
Kalyanpur
Cost of living one person
$331
$374
Cost of living Family
$902
$715
One person rent
$213
$201
Family rent
$699
$713
Food expenses
$145
$115
Transport expenses
$48.97
$43.15
Monthly salary after tax
$620.25
$624.48
Quality of life
42.83
49.56
Population
13.6K
9.8K

The average cost of living in Sisai ($331) is 12% less expensive than in Kalyanpur ($374). Sisai ranked 1861th vs 1761th for Kalyanpur in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 1.9 months in Sisai compared to 1.7 months in Kalyanpur .

Eating Out
Sisai
Kalyanpur
Lunch Menu
$2.19
$2.17
Dinner in a Restaurant, for 2
$14.13
$10.78
Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.99
$3.96
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.34
$1.03
Cappuccino
$1.72
$1.24
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.31
$0.28
Rent & Utilities
Sisai
Kalyanpur
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$104.87
$137.7
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$79.27
$97.65
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$86.08
$95.87
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$213.16
$185.1
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$21.05
$21.66
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$28.91
$39.44
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$6.4
$6.41
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$10.23
$7.74
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1373
$1194
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$620
$528
Transportation
Sisai
Kalyanpur
Local transport ticket
$0.14
$0.18
Monthly ticket local transport
$19.35
$20.36
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$3
$3.02
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.1
$1.14
Groceries
Sisai
Kalyanpur
Milk, 1 L or 1 qt
$0.5
$0.56
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.47
$0.39
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.71
$0.66
Eggs, x12
$0.67
$0.84
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.04
$5.63
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.27
$2.71
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$7.61
$5.69
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.63
$1.6
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.63
$0.85
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.59
$0.58
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.45
$0.41
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.31
$0.3
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.39
$0.51
Water, 1 L or 1 qt
$0.11
$0.11
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.24
$1.08
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$4.15
$3.56
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.21
$1.09
Cigarette pack
$1.96
$2.68
Cold medicince, 1 week
$1.66
$2.19
Hair Shampoo
$3.43
$3.68
Toilet paper, 4 rolls
$2.64
$2.6
Toothpaste, 1 tube
$1.07
$1.06
Other
Sisai
Kalyanpur
Gym Membership, 1 month
$18.49
$23.18
Cinema Ticket, 1 person
$5.06
$4.49
Doctor's visit
$11.05
$10.93
Haircut, simple
$3.48
$3.05
Brand Jeans
$17.1
$14.66
Brand Sneakers
$37.46
$33.73
Daycare or Preschool, 1 month
$44.8
$60.01
International Primary School, 1 year
$1805
$1687

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *