Cost of living

Tamar

compared to

Shiliguri

hira
Tamar
Shiliguri
Cost of living one person
$380
$365
Cost of living Family
$736
$809
One person rent
$202
$218
Family rent
$727
$673
Food expenses
$158
$134
Transport expenses
$35.99
$43.31
Monthly salary after tax
$569.38
$635.46
Quality of life
41.55
37.25
Population
14.1K
701.5K

The average cost of living in Tamar ($380) is 5% more expensive than in Shiliguri ($365). Tamar ranked 1745th vs 1777th for Shiliguri in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 1.5 months in Tamar compared to 1.8 months in Shiliguri .

Eating Out
Tamar
Shiliguri
Lunch Menu
$2.07
$1.79
Dinner in a Restaurant, for 2
$13.1
$10.32
Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.92
$4.42
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.28
$1.21
Cappuccino
$1.53
$1.4
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.23
$0.23
Rent & Utilities
Tamar
Shiliguri
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$135.66
$127.21
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$67.85
$78.08
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$97.24
$94.81
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$169.64
$192.3
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$21.19
$17.68
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$34.63
$38.89
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$5.87
$7.88
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$9.41
$9.86
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1116
$1293
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$471
$577
Transportation
Tamar
Shiliguri
Local transport ticket
$0.21
$0.18
Monthly ticket local transport
$14.58
$14.93
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$3.33
$3.5
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.27
$1.24
Groceries
Tamar
Shiliguri
Milk, 1 L or 1 qt
$0.58
$0.48
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.42
$0.38
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.54
$0.52
Eggs, x12
$0.91
$0.79
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$4.84
$4.42
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.26
$3.16
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$5.94
$5.79
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.77
$1.46
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.62
$0.87
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.62
$0.53
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.44
$0.52
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.28
$0.25
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.47
$0.47
Water, 1 L or 1 qt
$0.12
$0.12
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.24
$1.26
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$4.63
$3.27
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.45
$1.09
Cigarette pack
$2.65
$2.6
Cold medicince, 1 week
$2.14
$1.55
Hair Shampoo
$3.48
$3.12
Toilet paper, 4 rolls
$2.4
$2.18
Toothpaste, 1 tube
$0.93
$1.04
Other
Tamar
Shiliguri
Gym Membership, 1 month
$26.49
$24.86
Cinema Ticket, 1 person
$3.88
$3.99
Doctor's visit
$12.54
$11.11
Haircut, simple
$3.01
$2.94
Brand Jeans
$17.86
$21.64
Brand Sneakers
$49.67
$35.58
Daycare or Preschool, 1 month
$53.14
$49.68
International Primary School, 1 year
$1999
$1817

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *