Cost of living

Rishra

compared to

Rarott

hira
Rishra
Rarott
Cost of living one person
$298
$377
Cost of living Family
$803
$693
One person rent
$248
$245
Family rent
$514
$710
Food expenses
$115
$145
Transport expenses
$33.75
$35.62
Monthly salary after tax
$645.32
$636.06
Quality of life
43.41
37.09
Population
124.6K
29.6K

The average cost of living in Rishra ($298) is 21% less expensive than in Rarott ($377). Rishra ranked 1930th vs 1755th for Rarott in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 2.2 months in Rishra compared to 1.7 months in Rarott .

Eating Out
Rishra
Rarott
Lunch Menu
$1.55
$1.62
Dinner in a Restaurant, for 2
$14.36
$10.76
Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.65
$3.51
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.08
$1.06
Cappuccino
$1.26
$1.63
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.25
$0.32
Rent & Utilities
Rishra
Rarott
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$107.54
$106.94
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$86.25
$79.41
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$116.95
$97.19
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$195.44
$235.82
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$19.31
$24.43
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$26.9
$38.02
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$8.61
$8.57
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$10.93
$10.99
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1249
$1032
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$615
$589
Transportation
Rishra
Rarott
Local transport ticket
$0.15
$0.21
Monthly ticket local transport
$21.22
$14.89
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$3.19
$3.09
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.35
$1.01
Groceries
Rishra
Rarott
Milk, 1 L or 1 qt
$0.58
$0.63
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.42
$0.42
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.56
$0.52
Eggs, x12
$0.78
$0.74
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$4.31
$4.86
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.97
$3.29
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$6.23
$6.73
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.52
$1.78
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.82
$0.8
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.59
$0.54
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.53
$0.51
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.26
$0.32
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.4
$0.48
Water, 1 L or 1 qt
$0.12
$0.11
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$0.97
$1.03
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$3.71
$3.88
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.12
$1.35
Cigarette pack
$2.17
$1.83
Cold medicince, 1 week
$2.16
$1.75
Hair Shampoo
$4.35
$4.29
Toilet paper, 4 rolls
$2.79
$2.65
Toothpaste, 1 tube
$1.04
$0.93
Other
Rishra
Rarott
Gym Membership, 1 month
$24.69
$20.69
Cinema Ticket, 1 person
$5.03
$4.53
Doctor's visit
$8.9
$11.43
Haircut, simple
$2.73
$2.51
Brand Jeans
$17.79
$20.11
Brand Sneakers
$39.65
$48.86
Daycare or Preschool, 1 month
$47.22
$58.39
International Primary School, 1 year
$1820
$1861

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *