Cost of living

Barun

compared to

Rajbalhai

hira
Barun
Rajbalhai
Cost of living one person
$323
$291
Cost of living Family
$988
$918
One person rent
$229
$229
Family rent
$520
$650
Food expenses
$140
$116
Transport expenses
$41.2
$45.38
Monthly salary after tax
$530.25
$709.26
Quality of life
43.84
36.61
Population
8.8K
16.5K

The average cost of living in Barun ($323) is 11% more expensive than in Rajbalhai ($291). Barun ranked 1876th vs 1944th for Rajbalhai in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 1.7 months in Barun compared to 2.5 months in Rajbalhai .

Eating Out
Barun
Rajbalhai
Lunch Menu
$2.03
$2.16
Dinner in a Restaurant, for 2
$10.25
$10.76
Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.91
$4.43
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.41
$1.45
Cappuccino
$1.25
$1.34
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.29
$0.25
Rent & Utilities
Barun
Rajbalhai
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$140.57
$126.14
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$68.25
$81.09
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$100.17
$120.85
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$211.17
$180.33
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$22.75
$22.19
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$34.38
$35.62
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$6.87
$5.98
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$10.11
$9.74
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1138
$1093
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$565
$558
Transportation
Barun
Rajbalhai
Local transport ticket
$0.19
$0.21
Monthly ticket local transport
$20.64
$15.31
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$3.17
$3.18
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.08
$1.14
Groceries
Barun
Rajbalhai
Milk, 1 L or 1 qt
$0.58
$0.51
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.5
$0.55
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.74
$0.57
Eggs, x12
$0.67
$0.93
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$4.48
$4.01
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.21
$3.12
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$7.67
$7.42
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.62
$1.75
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.66
$0.81
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.64
$0.66
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.39
$0.56
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.24
$0.28
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.38
$0.42
Water, 1 L or 1 qt
$0.11
$0.14
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$0.97
$0.99
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$4.26
$3.3
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.28
$1.29
Cigarette pack
$2.2
$2.51
Cold medicince, 1 week
$1.71
$2.02
Hair Shampoo
$4.27
$3.07
Toilet paper, 4 rolls
$2.42
$2.11
Toothpaste, 1 tube
$0.76
$1.07
Other
Barun
Rajbalhai
Gym Membership, 1 month
$24.65
$23.68
Cinema Ticket, 1 person
$3.55
$4.59
Doctor's visit
$9.16
$11.07
Haircut, simple
$3.02
$2.39
Brand Jeans
$14.57
$18
Brand Sneakers
$33.54
$35.54
Daycare or Preschool, 1 month
$54.45
$52.46
International Primary School, 1 year
$2064
$1863

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *