Cost of living

Tarwara

compared to

Raiganj

hira
Tarwara
Raiganj
Cost of living one person
$332
$385
Cost of living Family
$910
$800
One person rent
$247
$257
Family rent
$744
$522
Food expenses
$152
$146
Transport expenses
$35.52
$41.63
Monthly salary after tax
$529.37
$589.23
Quality of life
44.52
44.93
Population
10.9K
1.1M

The average cost of living in Tarwara ($332) is 14% less expensive than in Raiganj ($385). Tarwara ranked 1860th vs 1731th for Raiganj in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 1.6 months in Tarwara compared to 1.6 months in Raiganj .

Eating Out
Tarwara
Raiganj
Lunch Menu
$1.79
$1.55
Dinner in a Restaurant, for 2
$13.36
$10.69
Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.61
$3.62
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.26
$1.22
Cappuccino
$1.22
$1.52
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.28
$0.33
Rent & Utilities
Tarwara
Raiganj
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$140.34
$119.27
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$92.08
$71.92
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$107.13
$112.53
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$229.72
$173.61
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$23.42
$18.96
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$30.13
$38.66
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$7.22
$5.89
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$10.39
$9.86
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1085
$1218
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$531
$655
Transportation
Tarwara
Raiganj
Local transport ticket
$0.2
$0.2
Monthly ticket local transport
$19.31
$19.43
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$2.85
$2.89
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.09
$0.96
Groceries
Tarwara
Raiganj
Milk, 1 L or 1 qt
$0.46
$0.64
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.5
$0.55
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.69
$0.58
Eggs, x12
$0.99
$0.95
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.48
$3.97
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.56
$2.6
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$6.49
$6.46
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.38
$1.61
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.61
$0.62
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.52
$0.5
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.46
$0.53
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.28
$0.33
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.53
$0.41
Water, 1 L or 1 qt
$0.11
$0.11
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.12
$1.26
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$3.63
$4.05
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.2
$1.26
Cigarette pack
$2.44
$2.54
Cold medicince, 1 week
$2.1
$1.93
Hair Shampoo
$3.51
$3.28
Toilet paper, 4 rolls
$2.73
$1.94
Toothpaste, 1 tube
$1.01
$1.11
Other
Tarwara
Raiganj
Gym Membership, 1 month
$18.78
$18.48
Cinema Ticket, 1 person
$4.34
$4.04
Doctor's visit
$11.76
$8.91
Haircut, simple
$2.69
$2.52
Brand Jeans
$15.76
$21.18
Brand Sneakers
$41.55
$39
Daycare or Preschool, 1 month
$46.71
$46.92
International Primary School, 1 year
$2093
$1843

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *