Cost of living

Raiganj

compared to

Ganga Sagar

hira
Raiganj
Ganga Sagar
Cost of living one person
$385
$309
Cost of living Family
$800
$903
One person rent
$257
$206
Family rent
$522
$726
Food expenses
$146
$122
Transport expenses
$41.63
$45.1
Monthly salary after tax
$589.23
$706.01
Quality of life
44.93
44.37
Population
1.1M
10.3K

The average cost of living in Raiganj ($385) is 25% more expensive than in Ganga Sagar ($309). Raiganj ranked 1731th vs 1910th for Ganga Sagar in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 1.6 months in Raiganj compared to 2.3 months in Ganga Sagar .

Eating Out
Raiganj
Ganga Sagar
Lunch Menu
$1.55
$2.17
Dinner in a Restaurant, for 2
$10.69
$14.09
Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.62
$5.1
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.22
$1.23
Cappuccino
$1.52
$1.7
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.33
$0.26
Rent & Utilities
Raiganj
Ganga Sagar
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$119.27
$137.89
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$71.92
$91.22
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$112.53
$95.84
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$173.61
$204.58
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$18.96
$18.02
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$38.66
$31.35
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$5.89
$8.21
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$9.86
$10.77
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1218
$1042
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$655
$685
Transportation
Raiganj
Ganga Sagar
Local transport ticket
$0.2
$0.18
Monthly ticket local transport
$19.43
$17.08
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$2.89
$2.61
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.96
$1.08
Groceries
Raiganj
Ganga Sagar
Milk, 1 L or 1 qt
$0.64
$0.45
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.55
$0.41
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.58
$0.74
Eggs, x12
$0.95
$0.99
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$3.97
$4.91
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.6
$2.78
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$6.46
$7.44
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.61
$1.5
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.62
$0.61
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.5
$0.64
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.53
$0.55
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.33
$0.32
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.41
$0.39
Water, 1 L or 1 qt
$0.11
$0.11
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.26
$1.03
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$4.05
$3.54
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.26
$1.08
Cigarette pack
$2.54
$2.46
Cold medicince, 1 week
$1.93
$1.7
Hair Shampoo
$3.28
$3.03
Toilet paper, 4 rolls
$1.94
$2.22
Toothpaste, 1 tube
$1.11
$1.06
Other
Raiganj
Ganga Sagar
Gym Membership, 1 month
$18.48
$24.6
Cinema Ticket, 1 person
$4.04
$4.07
Doctor's visit
$8.91
$12.14
Haircut, simple
$2.52
$2.55
Brand Jeans
$21.18
$14.97
Brand Sneakers
$39
$43.76
Daycare or Preschool, 1 month
$46.92
$56.61
International Primary School, 1 year
$1843
$1547

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *