Cost of living

Puruliya

compared to

Raiganj Bazar

hira
Puruliya
Raiganj Bazar
Cost of living one person
$335
$387
Cost of living Family
$992
$737
One person rent
$186
$228
Family rent
$662
$745
Food expenses
$137
$152
Transport expenses
$33.49
$43.71
Monthly salary after tax
$560.46
$478.17
Quality of life
45.56
37.28
Population
121.1K
16.0K

The average cost of living in Puruliya ($335) is 14% less expensive than in Raiganj Bazar ($387). Puruliya ranked 1853th vs 1727th for Raiganj Bazar in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 1.7 months in Puruliya compared to 1.3 months in Raiganj Bazar .

Eating Out
Puruliya
Raiganj Bazar
Lunch Menu
$2.22
$2
Dinner in a Restaurant, for 2
$13.73
$11.18
Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.9
$3.99
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.08
$1.2
Cappuccino
$1.26
$1.48
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.33
$0.25
Rent & Utilities
Puruliya
Raiganj Bazar
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$126.65
$146.51
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$97.69
$76.51
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$97.53
$91.25
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$178.65
$231.12
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$22.2
$21.14
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$36.33
$31.22
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$8.25
$7.05
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$8.68
$10.24
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1219
$1115
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$590
$486
Transportation
Puruliya
Raiganj Bazar
Local transport ticket
$0.17
$0.21
Monthly ticket local transport
$15.25
$17.78
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$3
$3.19
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.25
$1.11
Groceries
Puruliya
Raiganj Bazar
Milk, 1 L or 1 qt
$0.5
$0.48
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.54
$0.49
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.63
$0.6
Eggs, x12
$0.96
$0.98
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$4.05
$3.99
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.72
$2.55
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$5.63
$5.58
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.53
$1.28
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.7
$0.68
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.49
$0.61
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.56
$0.46
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.24
$0.25
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.47
$0.44
Water, 1 L or 1 qt
$0.11
$0.13
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$0.95
$1.01
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$3.24
$3.33
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.11
$1.28
Cigarette pack
$2.05
$2.07
Cold medicince, 1 week
$1.67
$2.23
Hair Shampoo
$4.19
$4.35
Toilet paper, 4 rolls
$2.67
$2.87
Toothpaste, 1 tube
$0.82
$0.81
Other
Puruliya
Raiganj Bazar
Gym Membership, 1 month
$20.62
$18.35
Cinema Ticket, 1 person
$5.01
$4.87
Doctor's visit
$12.74
$12.52
Haircut, simple
$3.23
$3.01
Brand Jeans
$15.17
$19.7
Brand Sneakers
$44.58
$49.62
Daycare or Preschool, 1 month
$59.19
$44.18
International Primary School, 1 year
$1438
$1420

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *