Cost of living

Panskura

compared to

Tufanganj

hira
Panskura
Tufanganj
Cost of living one person
$377
$276
Cost of living Family
$784
$767
One person rent
$257
$183
Family rent
$655
$525
Food expenses
$123
$142
Transport expenses
$41.47
$34.86
Monthly salary after tax
$510.09
$669.66
Quality of life
38.38
37.43
Population
57.9K
21.0K

The average cost of living in Panskura ($377) is 37% more expensive than in Tufanganj ($377). Panskura ranked 1755th vs 1976th for Tufanganj in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 1.4 months in Panskura compared to 2.5 months in Tufanganj .

Eating Out
Panskura
Tufanganj
Lunch Menu
$1.56
$1.89
Dinner in a Restaurant, for 2
$14.35
$12.25
Fast food meal, equiv. McDonald's
$5.04
$3.57
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.44
$1.32
Cappuccino
$1.64
$1.32
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.3
$0.23
Rent & Utilities
Panskura
Tufanganj
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$143.05
$124.53
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$96.42
$90.53
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$91.56
$89.03
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$197.77
$186.48
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$23.32
$19.22
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$30.21
$32
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$8.65
$7.31
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$10.25
$8
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1170
$1352
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$554
$569
Transportation
Panskura
Tufanganj
Local transport ticket
$0.17
$0.21
Monthly ticket local transport
$15.56
$15.4
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$2.63
$2.57
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.04
$0.91
Groceries
Panskura
Tufanganj
Milk, 1 L or 1 qt
$0.61
$0.57
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.4
$0.55
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.56
$0.71
Eggs, x12
$0.87
$0.75
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$3.98
$4.92
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.8
$3.09
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$7.22
$7.23
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.64
$1.6
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.7
$0.73
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.57
$0.57
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.52
$0.47
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.29
$0.24
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.39
$0.45
Water, 1 L or 1 qt
$0.11
$0.11
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.05
$0.91
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$3.88
$3.24
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.19
$1.48
Cigarette pack
$2.39
$2.63
Cold medicince, 1 week
$2.24
$2.15
Hair Shampoo
$4.06
$3.08
Toilet paper, 4 rolls
$2.7
$2.45
Toothpaste, 1 tube
$0.76
$1.12
Other
Panskura
Tufanganj
Gym Membership, 1 month
$25.51
$26.65
Cinema Ticket, 1 person
$4.84
$4.32
Doctor's visit
$12.29
$11.87
Haircut, simple
$3.47
$3.36
Brand Jeans
$21.11
$21.21
Brand Sneakers
$46.44
$39.19
Daycare or Preschool, 1 month
$41.98
$50.05
International Primary School, 1 year
$1964
$1513

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *