Cost of living

Panihati

compared to

Chunchura

hira
Panihati
Chunchura
Cost of living one person
$393
$315
Cost of living Family
$1019
$850
One person rent
$177
$237
Family rent
$715
$757
Food expenses
$143
$144
Transport expenses
$45.12
$46.3
Monthly salary after tax
$697.04
$619.29
Quality of life
48.24
49.59
Population
1.0M
288.5K

The average cost of living in Panihati ($393) is 25% more expensive than in Chunchura ($315). Panihati ranked 1717th vs 1894th for Chunchura in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 1.8 months in Panihati compared to 2 months in Chunchura .

Eating Out
Panihati
Chunchura
Lunch Menu
$1.83
$2.07
Dinner in a Restaurant, for 2
$12.88
$11.34
Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.92
$4.78
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.23
$1.39
Cappuccino
$1.61
$1.31
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.26
$0.29
Rent & Utilities
Panihati
Chunchura
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$118.34
$150.98
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$86.07
$83.94
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$122.93
$113.53
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$214.16
$239.64
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$19.62
$21.26
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$33.71
$30.54
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$6.85
$7
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$7.43
$10.89
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1280
$973
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$661
$675
Transportation
Panihati
Chunchura
Local transport ticket
$0.16
$0.18
Monthly ticket local transport
$17.08
$18.24
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$3.16
$3.36
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.27
$1
Groceries
Panihati
Chunchura
Milk, 1 L or 1 qt
$0.5
$0.48
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.41
$0.51
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.73
$0.59
Eggs, x12
$0.87
$0.93
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.09
$5.33
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.77
$3.01
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$7.59
$7.83
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.68
$1.54
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.79
$0.78
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.59
$0.5
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.47
$0.54
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.31
$0.33
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.45
$0.57
Water, 1 L or 1 qt
$0.14
$0.13
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.16
$1.29
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$4.6
$4.23
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.12
$1.21
Cigarette pack
$1.87
$2.61
Cold medicince, 1 week
$1.55
$2.15
Hair Shampoo
$3.4
$3.11
Toilet paper, 4 rolls
$2.19
$2.03
Toothpaste, 1 tube
$0.89
$0.9
Other
Panihati
Chunchura
Gym Membership, 1 month
$24.08
$24.76
Cinema Ticket, 1 person
$4.78
$4
Doctor's visit
$12.76
$12.93
Haircut, simple
$2.63
$2.72
Brand Jeans
$21.29
$21.06
Brand Sneakers
$35.06
$40.12
Daycare or Preschool, 1 month
$54.84
$46.7
International Primary School, 1 year
$1486
$1729

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *