Cost of living

Muragacha

compared to

Gaundra

hira
Muragacha
Gaundra
Cost of living one person
$309
$307
Cost of living Family
$817
$717
One person rent
$199
$176
Family rent
$702
$546
Food expenses
$141
$124
Transport expenses
$44.43
$40.3
Monthly salary after tax
$603.96
$600.71
Quality of life
37.76
39.62
Population
13.2K
13.4K

The average cost of living in Muragacha ($309) is 1% more expensive than in Gaundra ($307). Muragacha ranked 1910th vs 1915th for Gaundra in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 2 months in Muragacha compared to 2 months in Gaundra .

Eating Out
Muragacha
Gaundra
Lunch Menu
$1.8
$1.59
Dinner in a Restaurant, for 2
$13.65
$13.47
Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.67
$3.51
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.17
$1.3
Cappuccino
$1.69
$1.49
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.23
$0.27
Rent & Utilities
Muragacha
Gaundra
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$134.36
$148.03
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$74.68
$86.55
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$107.02
$101.32
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$179.52
$241.28
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$24.53
$18.48
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$37.23
$34.66
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$6.94
$8.48
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$8.93
$7.71
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1120
$1362
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$524
$697
Transportation
Muragacha
Gaundra
Local transport ticket
$0.2
$0.19
Monthly ticket local transport
$19.17
$14.88
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$2.86
$2.91
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.99
$1.28
Groceries
Muragacha
Gaundra
Milk, 1 L or 1 qt
$0.56
$0.53
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.41
$0.38
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.67
$0.65
Eggs, x12
$0.86
$0.76
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.65
$5.52
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.24
$3.31
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$6.38
$6.04
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.36
$1.39
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.87
$0.66
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.58
$0.62
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.42
$0.57
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.29
$0.31
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.43
$0.57
Water, 1 L or 1 qt
$0.11
$0.1
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$0.92
$1.2
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$3.94
$3.13
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.35
$1.2
Cigarette pack
$2.36
$2.41
Cold medicince, 1 week
$1.74
$2.07
Hair Shampoo
$3.65
$3.19
Toilet paper, 4 rolls
$2.47
$2.08
Toothpaste, 1 tube
$1
$0.86
Other
Muragacha
Gaundra
Gym Membership, 1 month
$21.16
$18.83
Cinema Ticket, 1 person
$4
$5
Doctor's visit
$11.71
$10.2
Haircut, simple
$2.56
$3.03
Brand Jeans
$19.43
$18.86
Brand Sneakers
$36.65
$45.23
Daycare or Preschool, 1 month
$58.83
$60.1
International Primary School, 1 year
$1525
$1993

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *