Cost of living

Mathurapur

compared to

Belpukur

hira
Mathurapur
Belpukur
Cost of living one person
$298
$358
Cost of living Family
$934
$831
One person rent
$227
$184
Family rent
$739
$526
Food expenses
$160
$127
Transport expenses
$34.87
$42.43
Monthly salary after tax
$482.8
$692.51
Quality of life
52.12
51.81
Population
18.2K
13.0K

The average cost of living in Mathurapur ($298) is 17% less expensive than in Belpukur ($358). Mathurapur ranked 1930th vs 1800th for Belpukur in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 1.7 months in Mathurapur compared to 2 months in Belpukur .

Eating Out
Mathurapur
Belpukur
Lunch Menu
$1.71
$1.82
Dinner in a Restaurant, for 2
$12.63
$13.37
Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.96
$4.04
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.36
$0.98
Cappuccino
$1.35
$1.33
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.23
$0.27
Rent & Utilities
Mathurapur
Belpukur
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$119.35
$138.59
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$78.51
$89.85
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$122.6
$102.02
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$171.1
$230.15
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$24.11
$24.23
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$39.36
$35.97
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$6.78
$8.19
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$8.49
$10.63
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1343
$1237
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$511
$606
Transportation
Mathurapur
Belpukur
Local transport ticket
$0.14
$0.19
Monthly ticket local transport
$19.53
$21.05
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$3.3
$3.47
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.07
$0.95
Groceries
Mathurapur
Belpukur
Milk, 1 L or 1 qt
$0.63
$0.46
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.47
$0.44
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.73
$0.53
Eggs, x12
$0.8
$0.91
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.04
$4.87
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.29
$2.69
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$7.63
$8.3
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.3
$1.36
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.84
$0.61
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.69
$0.49
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.49
$0.48
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.27
$0.26
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.55
$0.46
Water, 1 L or 1 qt
$0.12
$0.14
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.31
$1.14
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$3.37
$4.06
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.3
$1.55
Cigarette pack
$2.68
$2
Cold medicince, 1 week
$1.64
$2.17
Hair Shampoo
$3.6
$4.12
Toilet paper, 4 rolls
$2.32
$2.57
Toothpaste, 1 tube
$1.07
$0.98
Other
Mathurapur
Belpukur
Gym Membership, 1 month
$21.06
$18.48
Cinema Ticket, 1 person
$3.46
$4
Doctor's visit
$11.95
$11.19
Haircut, simple
$2.72
$2.65
Brand Jeans
$20.74
$21.28
Brand Sneakers
$42.65
$40.11
Daycare or Preschool, 1 month
$43.41
$48.98
International Primary School, 1 year
$1949
$1994

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *