Cost of living

Matabhanga

compared to

Tarwara

hira
Matabhanga
Tarwara
Cost of living one person
$276
$332
Cost of living Family
$874
$910
One person rent
$201
$247
Family rent
$626
$744
Food expenses
$148
$152
Transport expenses
$43.69
$35.52
Monthly salary after tax
$612.91
$529.37
Quality of life
42.63
44.52
Population
23.9K
10.9K

The average cost of living in Matabhanga ($276) is 17% less expensive than in Tarwara ($332). Matabhanga ranked 1976th vs 1860th for Tarwara in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 2.3 months in Matabhanga compared to 1.6 months in Tarwara .

Eating Out
Matabhanga
Tarwara
Lunch Menu
$1.97
$1.79
Dinner in a Restaurant, for 2
$11.19
$13.36
Fast food meal, equiv. McDonald's
$5.08
$3.61
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.45
$1.26
Cappuccino
$1.76
$1.22
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.31
$0.28
Rent & Utilities
Matabhanga
Tarwara
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$117.36
$140.34
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$79.85
$92.08
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$104.27
$107.13
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$163.88
$229.72
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$23.84
$23.42
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$26.68
$30.13
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$6.45
$7.22
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$10.53
$10.39
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1374
$1085
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$602
$531
Transportation
Matabhanga
Tarwara
Local transport ticket
$0.15
$0.2
Monthly ticket local transport
$20.99
$19.31
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$3.61
$2.85
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.26
$1.09
Groceries
Matabhanga
Tarwara
Milk, 1 L or 1 qt
$0.49
$0.46
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.5
$0.5
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.62
$0.69
Eggs, x12
$0.97
$0.99
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.13
$5.48
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.86
$2.56
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$7.77
$6.49
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.52
$1.38
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.8
$0.61
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.62
$0.52
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.57
$0.46
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.28
$0.28
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.57
$0.53
Water, 1 L or 1 qt
$0.1
$0.11
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$0.98
$1.12
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$4.02
$3.63
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.2
$1.2
Cigarette pack
$1.99
$2.44
Cold medicince, 1 week
$1.92
$2.1
Hair Shampoo
$3.38
$3.51
Toilet paper, 4 rolls
$2.3
$2.73
Toothpaste, 1 tube
$0.94
$1.01
Other
Matabhanga
Tarwara
Gym Membership, 1 month
$19.61
$18.78
Cinema Ticket, 1 person
$4.13
$4.34
Doctor's visit
$10.44
$11.76
Haircut, simple
$3.17
$2.69
Brand Jeans
$20.18
$15.76
Brand Sneakers
$48.73
$41.55
Daycare or Preschool, 1 month
$59.28
$46.71
International Primary School, 1 year
$1631
$2093

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *