Cost of living

Malthone

compared to

Guskhara

hira
Malthone
Guskhara
Cost of living one person
$287
$309
Cost of living Family
$936
$875
One person rent
$253
$252
Family rent
$647
$579
Food expenses
$125
$154
Transport expenses
$46.07
$36.11
Monthly salary after tax
$537.06
$629.36
Quality of life
45.45
45.43
Population
12.0K
35.4K

The average cost of living in Malthone ($287) is 8% less expensive than in Guskhara ($309). Malthone ranked 1953th vs 1910th for Guskhara in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 1.9 months in Malthone compared to 2.1 months in Guskhara .

Eating Out
Malthone
Guskhara
Lunch Menu
$1.72
$1.51
Dinner in a Restaurant, for 2
$14.39
$9.92
Fast food meal, equiv. McDonald's
$5.04
$4.9
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.42
$1.35
Cappuccino
$1.37
$1.7
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.28
$0.25
Rent & Utilities
Malthone
Guskhara
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$104.11
$122.97
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$70.72
$95.29
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$90.18
$106.56
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$187.04
$169.14
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$17.68
$19.88
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$38.64
$37.31
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$7.31
$8.72
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$8.92
$10.86
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1224
$1176
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$489
$608
Transportation
Malthone
Guskhara
Local transport ticket
$0.21
$0.2
Monthly ticket local transport
$17.2
$17.07
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$2.77
$3.64
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.02
$0.93
Groceries
Malthone
Guskhara
Milk, 1 L or 1 qt
$0.49
$0.63
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.42
$0.53
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.5
$0.73
Eggs, x12
$0.79
$0.97
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5
$5.29
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.6
$3.01
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$7.72
$6.7
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.78
$1.58
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.7
$0.86
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.65
$0.64
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.53
$0.41
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.32
$0.32
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.48
$0.41
Water, 1 L or 1 qt
$0.13
$0.14
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.23
$1.04
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$3.12
$3.22
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.16
$1.5
Cigarette pack
$2.41
$2.53
Cold medicince, 1 week
$1.59
$1.93
Hair Shampoo
$4.44
$3.54
Toilet paper, 4 rolls
$2.61
$2.8
Toothpaste, 1 tube
$0.79
$0.99
Other
Malthone
Guskhara
Gym Membership, 1 month
$24.09
$19.02
Cinema Ticket, 1 person
$3.69
$3.82
Doctor's visit
$10.47
$9.49
Haircut, simple
$3.15
$3.45
Brand Jeans
$19.15
$15.01
Brand Sneakers
$34.91
$41.28
Daycare or Preschool, 1 month
$47.96
$58.29
International Primary School, 1 year
$1757
$1554

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *