Cost of living

Paharpur

compared to

Malancha

hira
Paharpur
Malancha
Cost of living one person
$338
$325
Cost of living Family
$867
$992
One person rent
$185
$225
Family rent
$528
$690
Food expenses
$111
$123
Transport expenses
$35.81
$45.71
Monthly salary after tax
$705.06
$638.09
Quality of life
43.57
40.18
Population
9.5K
16.9K

The average cost of living in Paharpur ($338) is 4% more expensive than in Malancha ($325). Paharpur ranked 1844th vs 1869th for Malancha in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 2.1 months in Paharpur compared to 2 months in Malancha .

Eating Out
Paharpur
Malancha
Lunch Menu
$1.63
$1.56
Dinner in a Restaurant, for 2
$14.24
$12.45
Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.91
$5.1
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.15
$1.24
Cappuccino
$1.29
$1.57
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.24
$0.29
Rent & Utilities
Paharpur
Malancha
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$144.78
$103.59
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$93.62
$76.25
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$100.79
$119.74
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$195.4
$236.14
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$20.46
$23.88
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$35.41
$32.35
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$6.1
$8.31
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$9.72
$10.32
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1226
$1332
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$604
$587
Transportation
Paharpur
Malancha
Local transport ticket
$0.15
$0.19
Monthly ticket local transport
$20.85
$16.61
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$2.6
$3.13
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.31
$1.02
Groceries
Paharpur
Malancha
Milk, 1 L or 1 qt
$0.65
$0.64
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.41
$0.41
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.64
$0.6
Eggs, x12
$0.95
$0.79
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$3.94
$5.66
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.28
$2.38
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$6.74
$7.96
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.73
$1.58
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.74
$0.82
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.68
$0.58
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.5
$0.48
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.28
$0.25
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.57
$0.4
Water, 1 L or 1 qt
$0.13
$0.12
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.31
$0.89
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$3.92
$3.69
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.29
$1.49
Cigarette pack
$2.59
$2.7
Cold medicince, 1 week
$1.92
$1.98
Hair Shampoo
$4.19
$3.98
Toilet paper, 4 rolls
$2.33
$2.34
Toothpaste, 1 tube
$1.04
$1.09
Other
Paharpur
Malancha
Gym Membership, 1 month
$26.28
$23.97
Cinema Ticket, 1 person
$3.82
$4.9
Doctor's visit
$11.37
$9.08
Haircut, simple
$3.23
$2.47
Brand Jeans
$20.78
$19.92
Brand Sneakers
$38.74
$36.49
Daycare or Preschool, 1 month
$56.51
$56.46
International Primary School, 1 year
$1924
$1538

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *