Cost of living

Navadwip

compared to

Malancha

hira
Navadwip
Malancha
Cost of living one person
$301
$325
Cost of living Family
$788
$992
One person rent
$226
$225
Family rent
$572
$690
Food expenses
$118
$123
Transport expenses
$35.89
$45.71
Monthly salary after tax
$516.4
$638.09
Quality of life
50.23
40.18
Population
894.9K
16.9K

The average cost of living in Navadwip ($301) is 8% less expensive than in Malancha ($325). Navadwip ranked 1926th vs 1869th for Malancha in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 1.8 months in Navadwip compared to 2 months in Malancha .

Eating Out
Navadwip
Malancha
Lunch Menu
$1.52
$1.56
Dinner in a Restaurant, for 2
$12.89
$12.45
Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.31
$5.1
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.15
$1.24
Cappuccino
$1.21
$1.57
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.25
$0.29
Rent & Utilities
Navadwip
Malancha
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$121.97
$103.59
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$68.92
$76.25
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$107.51
$119.74
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$238.62
$236.14
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$21.35
$23.88
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$37.97
$32.35
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$6.83
$8.31
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$9.37
$10.32
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1067
$1332
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$531
$587
Transportation
Navadwip
Malancha
Local transport ticket
$0.19
$0.19
Monthly ticket local transport
$14.76
$16.61
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$3.67
$3.13
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.01
$1.02
Groceries
Navadwip
Malancha
Milk, 1 L or 1 qt
$0.55
$0.64
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.49
$0.41
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.52
$0.6
Eggs, x12
$0.74
$0.79
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.28
$5.66
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.94
$2.38
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$5.99
$7.96
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.6
$1.58
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.67
$0.82
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.7
$0.58
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.53
$0.48
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.3
$0.25
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.47
$0.4
Water, 1 L or 1 qt
$0.13
$0.12
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$0.99
$0.89
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$3.8
$3.69
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.04
$1.49
Cigarette pack
$2.33
$2.7
Cold medicince, 1 week
$1.55
$1.98
Hair Shampoo
$3.05
$3.98
Toilet paper, 4 rolls
$2.44
$2.34
Toothpaste, 1 tube
$0.78
$1.09
Other
Navadwip
Malancha
Gym Membership, 1 month
$24.74
$23.97
Cinema Ticket, 1 person
$5.08
$4.9
Doctor's visit
$10.01
$9.08
Haircut, simple
$2.94
$2.47
Brand Jeans
$15.21
$19.92
Brand Sneakers
$49.75
$36.49
Daycare or Preschool, 1 month
$44.86
$56.46
International Primary School, 1 year
$1528
$1538

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *