Cost of living

Majarhat

compared to

Mahespur

hira
Majarhat
Mahespur
Cost of living one person
$279
$274
Cost of living Family
$900
$1016
One person rent
$245
$210
Family rent
$685
$525
Food expenses
$152
$146
Transport expenses
$35.91
$38.53
Monthly salary after tax
$683.86
$533.54
Quality of life
39.17
36.69
Population
12.7K
12.3K

The average cost of living in Majarhat ($279) is 2% more expensive than in Mahespur ($274). Majarhat ranked 1968th vs 1979th for Mahespur in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 2.5 months in Majarhat compared to 2 months in Mahespur .

Eating Out
Majarhat
Mahespur
Lunch Menu
$2.09
$2.12
Dinner in a Restaurant, for 2
$12.09
$10.66
Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.86
$3.66
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.03
$1.17
Cappuccino
$1.7
$1.43
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.24
$0.33
Rent & Utilities
Majarhat
Mahespur
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$128.68
$101.97
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$88.03
$68.7
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$85.11
$120.04
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$199.87
$214.65
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$22.33
$23.04
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$33.15
$34.13
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$6.27
$6.21
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$9.57
$10.39
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1371
$1062
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$572
$474
Transportation
Majarhat
Mahespur
Local transport ticket
$0.21
$0.16
Monthly ticket local transport
$18.11
$19.22
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$2.76
$2.71
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.22
$1.17
Groceries
Majarhat
Mahespur
Milk, 1 L or 1 qt
$0.54
$0.52
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.51
$0.55
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.58
$0.69
Eggs, x12
$0.94
$0.71
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.06
$5.25
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.26
$2.88
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$7.57
$5.74
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.61
$1.32
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.7
$0.87
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.58
$0.6
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.41
$0.44
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.22
$0.26
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.55
$0.52
Water, 1 L or 1 qt
$0.14
$0.11
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.17
$0.94
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$3.14
$3.48
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.4
$1.12
Cigarette pack
$2.29
$2.44
Cold medicince, 1 week
$1.67
$2.11
Hair Shampoo
$3.85
$3.46
Toilet paper, 4 rolls
$2.77
$2.32
Toothpaste, 1 tube
$0.87
$1.08
Other
Majarhat
Mahespur
Gym Membership, 1 month
$27
$20.79
Cinema Ticket, 1 person
$4.73
$3.69
Doctor's visit
$12.96
$11.02
Haircut, simple
$2.46
$2.95
Brand Jeans
$15.37
$15.83
Brand Sneakers
$46.95
$41.57
Daycare or Preschool, 1 month
$41.07
$54.71
International Primary School, 1 year
$1610
$1989

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *