Cost of living

Kalna

compared to

Nalhati

hira
Kalna
Nalhati
Cost of living one person
$266
$300
Cost of living Family
$967
$709
One person rent
$240
$222
Family rent
$512
$722
Food expenses
$144
$126
Transport expenses
$47.39
$47.61
Monthly salary after tax
$667.66
$656.92
Quality of life
41.15
49.24
Population
56.7K
41.5K

The average cost of living in Kalna ($266) is 12% less expensive than in Nalhati ($300). Kalna ranked 1998th vs 1928th for Nalhati in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 2.6 months in Kalna compared to 2.2 months in Nalhati .

Eating Out
Kalna
Nalhati
Lunch Menu
$2
$2.14
Dinner in a Restaurant, for 2
$11.03
$11.95
Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.81
$4.65
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.4
$0.99
Cappuccino
$1.64
$1.32
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.24
$0.28
Rent & Utilities
Kalna
Nalhati
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$106.38
$126.92
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$88.08
$68.31
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$102.21
$98.81
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$167.42
$179.05
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$23.32
$18.62
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$34.52
$29.41
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$5.84
$7.23
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$9.51
$9.6
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1168
$1069
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$703
$505
Transportation
Kalna
Nalhati
Local transport ticket
$0.19
$0.15
Monthly ticket local transport
$16.77
$17.49
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$2.65
$2.53
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.09
$1.03
Groceries
Kalna
Nalhati
Milk, 1 L or 1 qt
$0.49
$0.5
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.43
$0.47
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.62
$0.62
Eggs, x12
$0.75
$0.76
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$3.86
$5.31
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.5
$2.24
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$6.49
$7.79
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.71
$1.79
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.63
$0.64
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.54
$0.72
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.54
$0.55
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.27
$0.33
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.39
$0.42
Water, 1 L or 1 qt
$0.12
$0.13
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.02
$1.32
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$3.63
$4.07
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.39
$1.1
Cigarette pack
$2.55
$2.55
Cold medicince, 1 week
$1.8
$1.71
Hair Shampoo
$4.04
$4.26
Toilet paper, 4 rolls
$2.84
$2.51
Toothpaste, 1 tube
$0.93
$1.07
Other
Kalna
Nalhati
Gym Membership, 1 month
$25.88
$20.79
Cinema Ticket, 1 person
$4.92
$4.2
Doctor's visit
$9.58
$11.77
Haircut, simple
$3.03
$2.99
Brand Jeans
$20.24
$17.98
Brand Sneakers
$46.94
$48.2
Daycare or Preschool, 1 month
$61.08
$50.78
International Primary School, 1 year
$1756
$1466

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *