Cost of living

Kalkuni

compared to

Khari

hira
Kalkuni
Khari
Cost of living one person
$345
$331
Cost of living Family
$1018
$685
One person rent
$179
$216
Family rent
$673
$635
Food expenses
$123
$134
Transport expenses
$38.42
$34.21
Monthly salary after tax
$483.08
$642.06
Quality of life
42.27
39.59
Population
8.8K
9.4K

The average cost of living in Kalkuni ($345) is 5% more expensive than in Khari ($331). Kalkuni ranked 1829th vs 1861th for Khari in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 1.5 months in Kalkuni compared to 2 months in Khari .

Eating Out
Kalkuni
Khari
Lunch Menu
$1.67
$1.51
Dinner in a Restaurant, for 2
$11.3
$13.02
Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.07
$3.65
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.31
$1.24
Cappuccino
$1.5
$1.78
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.29
$0.27
Rent & Utilities
Kalkuni
Khari
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$142
$127.49
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$67.49
$78.8
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$109.43
$93.21
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$209.33
$239.35
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$18.31
$20.98
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$27.49
$37.69
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$6.54
$6.19
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$9.7
$8.17
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$965
$1401
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$604
$646
Transportation
Kalkuni
Khari
Local transport ticket
$0.15
$0.21
Monthly ticket local transport
$16.57
$20.02
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$2.94
$3.04
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.25
$1.19
Groceries
Kalkuni
Khari
Milk, 1 L or 1 qt
$0.63
$0.65
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.55
$0.47
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.67
$0.62
Eggs, x12
$0.93
$0.95
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$4.4
$4.97
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.4
$3.02
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$6.85
$6.74
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.51
$1.77
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.86
$0.66
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.51
$0.53
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.58
$0.57
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.27
$0.32
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.52
$0.45
Water, 1 L or 1 qt
$0.14
$0.12
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.05
$1.23
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$3.88
$4.57
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.31
$1.18
Cigarette pack
$2.2
$2.11
Cold medicince, 1 week
$1.89
$2.22
Hair Shampoo
$3.99
$4.21
Toilet paper, 4 rolls
$2.81
$1.98
Toothpaste, 1 tube
$1.07
$1.1
Other
Kalkuni
Khari
Gym Membership, 1 month
$20.87
$24.45
Cinema Ticket, 1 person
$4.61
$4.7
Doctor's visit
$11.32
$12.79
Haircut, simple
$3.12
$2.76
Brand Jeans
$15.02
$20.32
Brand Sneakers
$45.92
$48.79
Daycare or Preschool, 1 month
$41.57
$61.17
International Primary School, 1 year
$1596
$1746

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *