Cost of living

Kali

compared to

Kalkuni

hira
Kali
Kalkuni
Cost of living one person
$345
$345
Cost of living Family
$886
$1018
One person rent
$201
$179
Family rent
$747
$673
Food expenses
$133
$123
Transport expenses
$44.29
$38.42
Monthly salary after tax
$587.59
$483.08
Quality of life
48.46
42.27
Population
25K
8.8K

The average cost of living in Kali ($345) is The costs are equal Kalkuni ($345). Kali ranked 1829th vs 1829th for Kalkuni in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 1.8 months in Kali compared to 1.5 months in Kalkuni .

Eating Out
Kali
Kalkuni
Lunch Menu
$1.57
$1.67
Dinner in a Restaurant, for 2
$13
$11.3
Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.56
$4.07
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.34
$1.31
Cappuccino
$1.42
$1.5
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.25
$0.29
Rent & Utilities
Kali
Kalkuni
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$136.11
$142
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$83.63
$67.49
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$97.03
$109.43
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$216.71
$209.33
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$22.49
$18.31
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$28.93
$27.49
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$8.69
$6.54
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$8.37
$9.7
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1373
$965
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$675
$604
Transportation
Kali
Kalkuni
Local transport ticket
$0.21
$0.15
Monthly ticket local transport
$20.06
$16.57
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$2.6
$2.94
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.35
$1.25
Groceries
Kali
Kalkuni
Milk, 1 L or 1 qt
$0.6
$0.63
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.42
$0.55
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.62
$0.67
Eggs, x12
$0.9
$0.93
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$4.3
$4.4
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.64
$2.4
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$6.19
$6.85
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.58
$1.51
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.67
$0.86
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.72
$0.51
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.49
$0.58
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.33
$0.27
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.5
$0.52
Water, 1 L or 1 qt
$0.11
$0.14
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.17
$1.05
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$4.01
$3.88
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.41
$1.31
Cigarette pack
$2.21
$2.2
Cold medicince, 1 week
$1.51
$1.89
Hair Shampoo
$4.17
$3.99
Toilet paper, 4 rolls
$2.27
$2.81
Toothpaste, 1 tube
$0.96
$1.07
Other
Kali
Kalkuni
Gym Membership, 1 month
$25.57
$20.87
Cinema Ticket, 1 person
$4.88
$4.61
Doctor's visit
$11.28
$11.32
Haircut, simple
$2.78
$3.12
Brand Jeans
$17.37
$15.02
Brand Sneakers
$37.18
$45.92
Daycare or Preschool, 1 month
$53.03
$41.57
International Primary School, 1 year
$1645
$1596

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *