Cost of living

Kalchini

compared to

Kolanpak

hira
Kalchini
Kolanpak
Cost of living one person
$306
$304
Cost of living Family
$780
$715
One person rent
$217
$183
Family rent
$582
$709
Food expenses
$157
$133
Transport expenses
$40.9
$48.08
Monthly salary after tax
$597.32
$593.91
Quality of life
39.67
40.9
Population
22.1K
12.2K

The average cost of living in Kalchini ($306) is 1% more expensive than in Kolanpak ($304). Kalchini ranked 1920th vs 1922th for Kolanpak in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 2 months in Kalchini compared to 2 months in Kolanpak .

Eating Out
Kalchini
Kolanpak
Lunch Menu
$2.19
$1.57
Dinner in a Restaurant, for 2
$13.37
$13.28
Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.65
$3.72
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.4
$1.28
Cappuccino
$1.65
$1.6
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.32
$0.3
Rent & Utilities
Kalchini
Kolanpak
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$110.12
$132.54
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$74.8
$88.07
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$111.94
$100.48
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$241.66
$231.66
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$23.91
$23.17
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$33.72
$36.17
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$7.55
$5.96
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$7.84
$9.94
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1104
$1184
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$478
$552
Transportation
Kalchini
Kolanpak
Local transport ticket
$0.21
$0.19
Monthly ticket local transport
$14.31
$15.02
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$3.66
$3.2
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.14
$1.15
Groceries
Kalchini
Kolanpak
Milk, 1 L or 1 qt
$0.48
$0.66
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.4
$0.38
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.75
$0.71
Eggs, x12
$0.87
$0.77
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.2
$5.49
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.17
$2.38
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$7.09
$6.16
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.71
$1.73
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.69
$0.62
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.56
$0.6
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.46
$0.54
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.25
$0.29
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.46
$0.46
Water, 1 L or 1 qt
$0.1
$0.11
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.31
$0.91
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$3.25
$3.36
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.08
$1.11
Cigarette pack
$2.57
$2.58
Cold medicince, 1 week
$1.65
$2.05
Hair Shampoo
$3.03
$4.01
Toilet paper, 4 rolls
$2.46
$2.04
Toothpaste, 1 tube
$1.04
$1.08
Other
Kalchini
Kolanpak
Gym Membership, 1 month
$19.31
$25.72
Cinema Ticket, 1 person
$3.91
$4.91
Doctor's visit
$11.07
$11
Haircut, simple
$2.47
$3.35
Brand Jeans
$14.84
$17.7
Brand Sneakers
$42.95
$47.75
Daycare or Preschool, 1 month
$41.95
$48.58
International Primary School, 1 year
$1953
$2067

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *