Cost of living

Jangipur

compared to

Chaltabaria

hira
Jangipur
Chaltabaria
Cost of living one person
$269
$303
Cost of living Family
$835
$806
One person rent
$177
$191
Family rent
$673
$666
Food expenses
$127
$124
Transport expenses
$47.12
$47.31
Monthly salary after tax
$589.36
$645.47
Quality of life
48.85
45.54
Population
88.2K
11.7K

The average cost of living in Jangipur ($269) is 12% less expensive than in Chaltabaria ($303). Jangipur ranked 1990th vs 1923th for Chaltabaria in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 2.2 months in Jangipur compared to 2.2 months in Chaltabaria .

Eating Out
Jangipur
Chaltabaria
Lunch Menu
$1.68
$2.16
Dinner in a Restaurant, for 2
$10.22
$11.23
Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.78
$4.89
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.18
$1
Cappuccino
$1.7
$1.59
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.32
$0.31
Rent & Utilities
Jangipur
Chaltabaria
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$115.21
$145.95
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$72.93
$77.63
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$88.55
$103.51
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$167.07
$163.69
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$20.84
$21.68
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$31.36
$38.32
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$7.22
$7.28
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$7.91
$9.73
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1323
$1103
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$597
$639
Transportation
Jangipur
Chaltabaria
Local transport ticket
$0.21
$0.21
Monthly ticket local transport
$20.58
$20.69
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$3.07
$3.41
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.91
$1.13
Groceries
Jangipur
Chaltabaria
Milk, 1 L or 1 qt
$0.61
$0.63
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.41
$0.51
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.53
$0.51
Eggs, x12
$0.76
$0.92
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5
$4.77
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.59
$2.3
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$8
$6.45
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.66
$1.24
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.69
$0.68
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.5
$0.49
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.41
$0.48
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.28
$0.25
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.49
$0.42
Water, 1 L or 1 qt
$0.13
$0.1
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.06
$1.3
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$4.22
$3.19
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.19
$1.53
Cigarette pack
$2.5
$2.71
Cold medicince, 1 week
$1.98
$1.99
Hair Shampoo
$4.23
$2.99
Toilet paper, 4 rolls
$2.17
$2.12
Toothpaste, 1 tube
$0.84
$0.79
Other
Jangipur
Chaltabaria
Gym Membership, 1 month
$18.61
$24.88
Cinema Ticket, 1 person
$4.62
$4.16
Doctor's visit
$10.61
$10.83
Haircut, simple
$3.46
$3.06
Brand Jeans
$21.21
$16.25
Brand Sneakers
$37.91
$34.86
Daycare or Preschool, 1 month
$42.22
$55.98
International Primary School, 1 year
$1517
$2106

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *