Cost of living

Ichhapur

compared to

Belakoba

hira
Ichhapur
Belakoba
Cost of living one person
$351
$315
Cost of living Family
$783
$781
One person rent
$247
$181
Family rent
$722
$669
Food expenses
$129
$158
Transport expenses
$40.91
$42.75
Monthly salary after tax
$532.58
$520.91
Quality of life
35.24
47.33
Population
11.5K
17.2K

The average cost of living in Ichhapur ($351) is 12% more expensive than in Belakoba ($351). Ichhapur ranked 1811th vs 1894th for Belakoba in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 1.6 months in Ichhapur compared to 1.7 months in Belakoba .

Eating Out
Ichhapur
Belakoba
Lunch Menu
$2.04
$1.7
Dinner in a Restaurant, for 2
$10.71
$10.03
Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.01
$4.36
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.02
$1.15
Cappuccino
$1.38
$1.77
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.24
$0.29
Rent & Utilities
Ichhapur
Belakoba
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$111.09
$125.53
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$83.38
$77.84
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$91.73
$119.41
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$216.68
$225.4
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$22.62
$21.47
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$36.37
$37.37
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$7.54
$6.6
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$8.58
$10.51
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1116
$1138
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$564
$572
Transportation
Ichhapur
Belakoba
Local transport ticket
$0.17
$0.2
Monthly ticket local transport
$19.72
$15.21
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$2.99
$2.73
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.06
$0.93
Groceries
Ichhapur
Belakoba
Milk, 1 L or 1 qt
$0.52
$0.64
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.51
$0.46
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.72
$0.58
Eggs, x12
$0.88
$0.71
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.25
$5.45
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.07
$2.51
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$6.09
$7.59
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.41
$1.38
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.59
$0.84
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.56
$0.52
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.39
$0.43
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.31
$0.24
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.51
$0.4
Water, 1 L or 1 qt
$0.11
$0.13
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$0.93
$1.25
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$3.47
$3.26
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.37
$1.18
Cigarette pack
$2.37
$2.59
Cold medicince, 1 week
$1.51
$1.6
Hair Shampoo
$3.37
$3.57
Toilet paper, 4 rolls
$2.12
$2.74
Toothpaste, 1 tube
$1
$1.12
Other
Ichhapur
Belakoba
Gym Membership, 1 month
$19.37
$25.78
Cinema Ticket, 1 person
$3.8
$3.8
Doctor's visit
$10.18
$12.41
Haircut, simple
$3.02
$3.27
Brand Jeans
$15.06
$14.82
Brand Sneakers
$36.6
$46.42
Daycare or Preschool, 1 month
$60.29
$56.64
International Primary School, 1 year
$2021
$1737

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *