Cost of living

Haldibari

compared to

Bhatpara

hira
Haldibari
Bhatpara
Cost of living one person
$322
$337
Cost of living Family
$847
$769
One person rent
$258
$174
Family rent
$522
$518
Food expenses
$161
$147
Transport expenses
$38.02
$46.82
Monthly salary after tax
$661.38
$525.08
Quality of life
41.73
38.91
Population
14.4K
1.1M

The average cost of living in Haldibari ($322) is 5% less expensive than in Bhatpara ($337). Haldibari ranked 1880th vs 1846th for Bhatpara in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 2.1 months in Haldibari compared to 1.6 months in Bhatpara .

Eating Out
Haldibari
Bhatpara
Lunch Menu
$1.97
$2.02
Dinner in a Restaurant, for 2
$14.85
$12.99
Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.6
$3.65
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.36
$1.32
Cappuccino
$1.63
$1.31
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.29
$0.31
Rent & Utilities
Haldibari
Bhatpara
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$103.93
$120.41
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$76.98
$95.19
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$117.21
$108.44
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$166.54
$206.39
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$18.53
$24.08
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$34.4
$28.8
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$7.75
$8.24
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$9.49
$10.7
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1221
$966
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$656
$585
Transportation
Haldibari
Bhatpara
Local transport ticket
$0.15
$0.18
Monthly ticket local transport
$17.7
$16.22
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$2.69
$2.97
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.94
$1.35
Groceries
Haldibari
Bhatpara
Milk, 1 L or 1 qt
$0.61
$0.47
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.47
$0.52
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.65
$0.61
Eggs, x12
$0.68
$0.95
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$4.56
$4.57
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.94
$2.82
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$6.8
$6.58
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.74
$1.63
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.78
$0.75
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.56
$0.59
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.42
$0.4
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.24
$0.26
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.56
$0.51
Water, 1 L or 1 qt
$0.12
$0.14
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$0.96
$0.99
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$3.52
$3.15
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.54
$1.49
Cigarette pack
$2.25
$2.26
Cold medicince, 1 week
$1.99
$1.51
Hair Shampoo
$3.17
$3.89
Toilet paper, 4 rolls
$2.15
$2.7
Toothpaste, 1 tube
$0.95
$1
Other
Haldibari
Bhatpara
Gym Membership, 1 month
$20.44
$26.7
Cinema Ticket, 1 person
$3.66
$3.87
Doctor's visit
$8.67
$10.92
Haircut, simple
$3.33
$2.62
Brand Jeans
$15.45
$19.83
Brand Sneakers
$33.71
$48.3
Daycare or Preschool, 1 month
$59.94
$54.65
International Primary School, 1 year
$2064
$1419

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *