Cost of living

Gopalnagar

compared to

Kasba

hira
Gopalnagar
Kasba
Cost of living one person
$363
$333
Cost of living Family
$1008
$728
One person rent
$254
$225
Family rent
$619
$543
Food expenses
$129
$121
Transport expenses
$37.96
$43.33
Monthly salary after tax
$501.14
$480.77
Quality of life
46.72
36.31
Population
15.4K
33.7K

The average cost of living in Gopalnagar ($363) is 10% more expensive than in Kasba ($333). Gopalnagar ranked 1787th vs 1856th for Kasba in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 1.4 months in Gopalnagar compared to 1.5 months in Kasba .

Eating Out
Gopalnagar
Kasba
Lunch Menu
$2.12
$1.73
Dinner in a Restaurant, for 2
$10.6
$12.92
Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.28
$3.49
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.23
$1.04
Cappuccino
$1.5
$1.3
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.31
$0.28
Rent & Utilities
Gopalnagar
Kasba
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$136.06
$149.7
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$86.29
$88.74
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$84.4
$108.94
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$184.26
$189.72
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$18.19
$21.8
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$32.38
$35.79
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$7
$7.38
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$9.96
$8.87
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1093
$1123
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$630
$589
Transportation
Gopalnagar
Kasba
Local transport ticket
$0.22
$0.21
Monthly ticket local transport
$16.74
$15.54
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$2.61
$3.05
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.95
$0.97
Groceries
Gopalnagar
Kasba
Milk, 1 L or 1 qt
$0.64
$0.61
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.47
$0.39
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.6
$0.59
Eggs, x12
$0.69
$0.84
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$4.96
$4.02
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.58
$3.07
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$7.96
$5.63
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.5
$1.29
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.76
$0.6
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.66
$0.64
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.53
$0.39
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.24
$0.32
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.44
$0.55
Water, 1 L or 1 qt
$0.14
$0.14
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$0.9
$1.16
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$4.41
$4.49
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.35
$1.39
Cigarette pack
$2.06
$2.4
Cold medicince, 1 week
$1.99
$1.93
Hair Shampoo
$3.04
$3.91
Toilet paper, 4 rolls
$2.87
$2.74
Toothpaste, 1 tube
$1.07
$0.95
Other
Gopalnagar
Kasba
Gym Membership, 1 month
$23.98
$24.11
Cinema Ticket, 1 person
$3.55
$3.65
Doctor's visit
$10.33
$9.97
Haircut, simple
$2.48
$2.79
Brand Jeans
$17.8
$19.82
Brand Sneakers
$47.57
$33.71
Daycare or Preschool, 1 month
$42.28
$47.37
International Primary School, 1 year
$1849
$1940

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *