Cost of living

Ghatal

compared to

Kakdwip

hira
Ghatal
Kakdwip
Cost of living one person
$283
$396
Cost of living Family
$780
$723
One person rent
$234
$195
Family rent
$575
$571
Food expenses
$113
$117
Transport expenses
$34.55
$35.59
Monthly salary after tax
$571.21
$655.82
Quality of life
49.54
49.27
Population
54.6K
19.4K

The average cost of living in Ghatal ($283) is 29% less expensive than in Kakdwip ($396). Ghatal ranked 1962th vs 1712th for Kakdwip in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 2.1 months in Ghatal compared to 1.7 months in Kakdwip .

Eating Out
Ghatal
Kakdwip
Lunch Menu
$1.59
$2.14
Dinner in a Restaurant, for 2
$12.99
$10.81
Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.66
$3.9
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.12
$1.41
Cappuccino
$1.26
$1.24
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.24
$0.28
Rent & Utilities
Ghatal
Kakdwip
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$134.82
$145.52
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$96.35
$75.81
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$101.1
$121.23
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$221.29
$164.45
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$24.33
$16.72
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$35.48
$34.98
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$6.39
$6.57
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$7.4
$9.48
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1024
$948
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$658
$539
Transportation
Ghatal
Kakdwip
Local transport ticket
$0.18
$0.15
Monthly ticket local transport
$16
$18.2
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$2.53
$2.55
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.21
$1.03
Groceries
Ghatal
Kakdwip
Milk, 1 L or 1 qt
$0.61
$0.46
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.37
$0.48
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.53
$0.58
Eggs, x12
$0.74
$0.75
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$4.44
$4.77
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.26
$2.84
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$7.61
$7.27
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.68
$1.37
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.59
$0.86
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.61
$0.61
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.48
$0.48
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.24
$0.27
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.5
$0.57
Water, 1 L or 1 qt
$0.14
$0.12
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$0.9
$0.88
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$3.9
$4.34
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.55
$1.52
Cigarette pack
$2.49
$1.98
Cold medicince, 1 week
$1.52
$2.24
Hair Shampoo
$4.06
$2.98
Toilet paper, 4 rolls
$2.06
$2.76
Toothpaste, 1 tube
$0.85
$1.11
Other
Ghatal
Kakdwip
Gym Membership, 1 month
$26.07
$25.43
Cinema Ticket, 1 person
$4.5
$4.46
Doctor's visit
$11.31
$11.53
Haircut, simple
$3.4
$3.03
Brand Jeans
$20.87
$15.85
Brand Sneakers
$37.09
$42.34
Daycare or Preschool, 1 month
$41.13
$43.05
International Primary School, 1 year
$1750
$2038

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *