Cost of living

Gaura

compared to

Shamshernagar

hira
Gaura
Shamshernagar
Cost of living one person
$369
$355
Cost of living Family
$720
$1007
One person rent
$189
$241
Family rent
$545
$722
Food expenses
$112
$117
Transport expenses
$47.9
$38.35
Monthly salary after tax
$685.45
$598.7
Quality of life
47.27
45.59
Population
20.8K
11.9K

The average cost of living in Gaura ($369) is 4% more expensive than in Shamshernagar ($355). Gaura ranked 1770th vs 1803th for Shamshernagar in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 1.9 months in Gaura compared to 1.7 months in Shamshernagar .

Eating Out
Gaura
Shamshernagar
Lunch Menu
$1.49
$1.88
Dinner in a Restaurant, for 2
$12.59
$11.99
Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.85
$3.58
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.18
$1.11
Cappuccino
$1.39
$1.68
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.26
$0.24
Rent & Utilities
Gaura
Shamshernagar
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$145.91
$103.78
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$70.62
$70.68
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$111.17
$82.26
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$220.7
$198.33
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$21.25
$20.19
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$32.53
$35.84
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$6.13
$7.63
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$10.35
$8.55
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$999
$1071
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$676
$593
Transportation
Gaura
Shamshernagar
Local transport ticket
$0.19
$0.2
Monthly ticket local transport
$14.35
$15.61
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$2.98
$3.36
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.06
$0.96
Groceries
Gaura
Shamshernagar
Milk, 1 L or 1 qt
$0.53
$0.63
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.46
$0.51
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.58
$0.53
Eggs, x12
$0.67
$0.76
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.46
$4.26
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.65
$2.83
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$6.74
$7.89
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.22
$1.39
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.81
$0.84
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.61
$0.7
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.54
$0.4
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.27
$0.23
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.48
$0.39
Water, 1 L or 1 qt
$0.14
$0.11
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.11
$1.15
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$4.03
$3.67
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.19
$1.5
Cigarette pack
$2
$2.52
Cold medicince, 1 week
$2
$1.85
Hair Shampoo
$4.28
$3.37
Toilet paper, 4 rolls
$2.22
$2.23
Toothpaste, 1 tube
$0.82
$0.95
Other
Gaura
Shamshernagar
Gym Membership, 1 month
$21.06
$22.17
Cinema Ticket, 1 person
$4.17
$4.96
Doctor's visit
$10.39
$10.86
Haircut, simple
$2.91
$3.25
Brand Jeans
$18.15
$15.66
Brand Sneakers
$39.18
$44.65
Daycare or Preschool, 1 month
$45.34
$42.06
International Primary School, 1 year
$1422
$1639

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *