Cost of living

Gaura

compared to

Kenar

hira
Gaura
Kenar
Cost of living one person
$369
$385
Cost of living Family
$720
$788
One person rent
$189
$257
Family rent
$545
$717
Food expenses
$112
$143
Transport expenses
$47.9
$34.19
Monthly salary after tax
$685.45
$674.13
Quality of life
47.27
49.29
Population
20.8K
9.1K

The average cost of living in Gaura ($369) is 5% less expensive than in Kenar ($385). Gaura ranked 1770th vs 1731th for Kenar in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 1.9 months in Gaura compared to 1.8 months in Kenar .

Eating Out
Gaura
Kenar
Lunch Menu
$1.49
$1.5
Dinner in a Restaurant, for 2
$12.59
$10.11
Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.85
$4.79
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.18
$1.18
Cappuccino
$1.39
$1.66
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.26
$0.3
Rent & Utilities
Gaura
Kenar
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$145.91
$126.97
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$70.62
$74.9
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$111.17
$100.27
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$220.7
$170.56
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$21.25
$24.28
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$32.53
$29.78
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$6.13
$7.48
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$10.35
$10.14
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$999
$1222
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$676
$623
Transportation
Gaura
Kenar
Local transport ticket
$0.19
$0.16
Monthly ticket local transport
$14.35
$17.79
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$2.98
$3.64
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.06
$1.26
Groceries
Gaura
Kenar
Milk, 1 L or 1 qt
$0.53
$0.62
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.46
$0.44
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.58
$0.55
Eggs, x12
$0.67
$0.79
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.46
$5.37
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.65
$2.99
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$6.74
$8.01
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.22
$1.27
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.81
$0.69
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.61
$0.65
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.54
$0.4
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.27
$0.26
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.48
$0.46
Water, 1 L or 1 qt
$0.14
$0.11
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.11
$1.13
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$4.03
$4.11
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.19
$1.29
Cigarette pack
$2
$2.71
Cold medicince, 1 week
$2
$2.01
Hair Shampoo
$4.28
$3.34
Toilet paper, 4 rolls
$2.22
$2.79
Toothpaste, 1 tube
$0.82
$0.82
Other
Gaura
Kenar
Gym Membership, 1 month
$21.06
$25.01
Cinema Ticket, 1 person
$4.17
$4.55
Doctor's visit
$10.39
$11.54
Haircut, simple
$2.91
$3.33
Brand Jeans
$18.15
$20.87
Brand Sneakers
$39.18
$45.69
Daycare or Preschool, 1 month
$45.34
$49.78
International Primary School, 1 year
$1422
$1769

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *