Cost of living

Gaundra

compared to

Maldah

hira
Gaundra
Maldah
Cost of living one person
$307
$267
Cost of living Family
$717
$873
One person rent
$176
$243
Family rent
$546
$556
Food expenses
$124
$122
Transport expenses
$40.3
$49.15
Monthly salary after tax
$600.71
$521.86
Quality of life
39.62
46
Population
13.4K
8.9K

The average cost of living in Gaundra ($307) is 15% more expensive than in Maldah ($267). Gaundra ranked 1915th vs 1995th for Maldah in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 2 months in Gaundra compared to 2 months in Maldah .

Eating Out
Gaundra
Maldah
Lunch Menu
$1.59
$2.23
Dinner in a Restaurant, for 2
$13.47
$11.8
Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.51
$4.98
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.3
$1.29
Cappuccino
$1.49
$1.57
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.27
$0.3
Rent & Utilities
Gaundra
Maldah
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$148.03
$124.03
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$86.55
$70.68
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$101.32
$118.52
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$241.28
$179.04
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$18.48
$23.17
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$34.66
$35.62
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$8.48
$5.92
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$7.71
$10.28
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1362
$1380
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$697
$572
Transportation
Gaundra
Maldah
Local transport ticket
$0.19
$0.18
Monthly ticket local transport
$14.88
$14.31
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$2.91
$2.53
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.28
$1.31
Groceries
Gaundra
Maldah
Milk, 1 L or 1 qt
$0.53
$0.52
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.38
$0.53
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.65
$0.72
Eggs, x12
$0.76
$0.74
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.52
$5.75
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.31
$2.83
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$6.04
$6.85
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.39
$1.42
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.66
$0.7
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.62
$0.71
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.57
$0.57
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.31
$0.33
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.57
$0.54
Water, 1 L or 1 qt
$0.1
$0.11
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.2
$1.23
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$3.13
$4.19
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.2
$1.4
Cigarette pack
$2.41
$2.08
Cold medicince, 1 week
$2.07
$1.97
Hair Shampoo
$3.19
$3.63
Toilet paper, 4 rolls
$2.08
$2.81
Toothpaste, 1 tube
$0.86
$0.76
Other
Gaundra
Maldah
Gym Membership, 1 month
$18.83
$19.31
Cinema Ticket, 1 person
$5
$4.53
Doctor's visit
$10.2
$12.1
Haircut, simple
$3.03
$2.83
Brand Jeans
$18.86
$19.08
Brand Sneakers
$45.23
$36.11
Daycare or Preschool, 1 month
$60.1
$53.49
International Primary School, 1 year
$1993
$1518

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *