Cost of living

Chakdaha

compared to

Gaundra

hira
Chakdaha
Gaundra
Cost of living one person
$393
$307
Cost of living Family
$739
$717
One person rent
$201
$176
Family rent
$613
$546
Food expenses
$155
$124
Transport expenses
$42.96
$40.3
Monthly salary after tax
$480.13
$600.71
Quality of life
46.55
39.62
Population
962.3K
13.4K

The average cost of living in Chakdaha ($393) is 29% more expensive than in Gaundra ($307). Chakdaha ranked 1717th vs 1915th for Gaundra in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 1.3 months in Chakdaha compared to 2 months in Gaundra .

Eating Out
Chakdaha
Gaundra
Lunch Menu
$1.9
$1.59
Dinner in a Restaurant, for 2
$10.04
$13.47
Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.62
$3.51
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.35
$1.3
Cappuccino
$1.58
$1.49
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.26
$0.27
Rent & Utilities
Chakdaha
Gaundra
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$150.6
$148.03
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$68.39
$86.55
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$97.62
$101.32
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$201.07
$241.28
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$20.99
$18.48
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$34.93
$34.66
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$6.44
$8.48
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$8.05
$7.71
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1403
$1362
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$562
$697
Transportation
Chakdaha
Gaundra
Local transport ticket
$0.17
$0.19
Monthly ticket local transport
$16.51
$14.88
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$3.16
$2.91
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.07
$1.28
Groceries
Chakdaha
Gaundra
Milk, 1 L or 1 qt
$0.57
$0.53
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.41
$0.38
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.53
$0.65
Eggs, x12
$0.82
$0.76
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$4.62
$5.52
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.18
$3.31
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$6.8
$6.04
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.8
$1.39
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.81
$0.66
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.5
$0.62
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.56
$0.57
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.28
$0.31
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.55
$0.57
Water, 1 L or 1 qt
$0.14
$0.1
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.24
$1.2
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$4.16
$3.13
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.29
$1.2
Cigarette pack
$2.12
$2.41
Cold medicince, 1 week
$1.83
$2.07
Hair Shampoo
$3.81
$3.19
Toilet paper, 4 rolls
$2.1
$2.08
Toothpaste, 1 tube
$0.79
$0.86
Other
Chakdaha
Gaundra
Gym Membership, 1 month
$24.92
$18.83
Cinema Ticket, 1 person
$5.09
$5
Doctor's visit
$10
$10.2
Haircut, simple
$2.49
$3.03
Brand Jeans
$21.28
$18.86
Brand Sneakers
$44.12
$45.23
Daycare or Preschool, 1 month
$50.05
$60.1
International Primary School, 1 year
$1855
$1993

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *