Cost of living

Garulia

compared to

Hilsa

hira
Garulia
Hilsa
Cost of living one person
$364
$312
Cost of living Family
$807
$875
One person rent
$176
$247
Family rent
$644
$676
Food expenses
$110
$113
Transport expenses
$46.46
$43.33
Monthly salary after tax
$534.07
$689.5
Quality of life
51.4
43.23
Population
85.3K
49.9K

The average cost of living in Garulia ($364) is 17% more expensive than in Hilsa ($312). Garulia ranked 1782th vs 1901th for Hilsa in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 1.5 months in Garulia compared to 2.3 months in Hilsa .

Eating Out
Garulia
Hilsa
Lunch Menu
$1.67
$1.96
Dinner in a Restaurant, for 2
$10.29
$14.29
Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.67
$4.06
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.17
$1.01
Cappuccino
$1.55
$1.45
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.26
$0.27
Rent & Utilities
Garulia
Hilsa
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$125.74
$113.49
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$85.28
$98.86
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$122.98
$109.18
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$191.72
$238.89
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$22.37
$22.94
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$32.08
$30.72
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$7.25
$7.8
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$8.91
$8.04
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1252
$1403
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$487
$573
Transportation
Garulia
Hilsa
Local transport ticket
$0.2
$0.17
Monthly ticket local transport
$20.2
$21.33
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$2.97
$3.18
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1
$1.15
Groceries
Garulia
Hilsa
Milk, 1 L or 1 qt
$0.52
$0.6
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.54
$0.4
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.54
$0.5
Eggs, x12
$0.96
$0.94
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.56
$5.76
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.56
$2.7
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$6.05
$6.26
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.49
$1.3
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.72
$0.78
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.71
$0.69
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.53
$0.39
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.29
$0.23
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.51
$0.5
Water, 1 L or 1 qt
$0.1
$0.12
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$0.99
$1.09
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$3.83
$4.05
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.25
$1.34
Cigarette pack
$2.13
$2.04
Cold medicince, 1 week
$1.96
$1.59
Hair Shampoo
$2.98
$3.87
Toilet paper, 4 rolls
$2.55
$2.86
Toothpaste, 1 tube
$1.02
$0.94
Other
Garulia
Hilsa
Gym Membership, 1 month
$18.56
$24.41
Cinema Ticket, 1 person
$4.91
$4.96
Doctor's visit
$10.63
$10.13
Haircut, simple
$3.19
$2.53
Brand Jeans
$17.02
$20.05
Brand Sneakers
$46.23
$41.45
Daycare or Preschool, 1 month
$53.75
$46.78
International Primary School, 1 year
$2010
$1737

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *