Cost of living

Malancha

compared to

Ganga Sagar

hira
Malancha
Ganga Sagar
Cost of living one person
$325
$309
Cost of living Family
$992
$903
One person rent
$225
$206
Family rent
$690
$726
Food expenses
$123
$122
Transport expenses
$45.71
$45.1
Monthly salary after tax
$638.09
$706.01
Quality of life
40.18
44.37
Population
16.9K
10.3K

The average cost of living in Malancha ($325) is 6% more expensive than in Ganga Sagar ($325). Malancha ranked 1869th vs 1910th for Ganga Sagar in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 2 months in Malancha compared to 2.3 months in Ganga Sagar .

Eating Out
Malancha
Ganga Sagar
Lunch Menu
$1.56
$2.17
Dinner in a Restaurant, for 2
$12.45
$14.09
Fast food meal, equiv. McDonald's
$5.1
$5.1
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.24
$1.23
Cappuccino
$1.57
$1.7
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.29
$0.26
Rent & Utilities
Malancha
Ganga Sagar
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$103.59
$137.89
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$76.25
$91.22
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$119.74
$95.84
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$236.14
$204.58
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$23.88
$18.02
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$32.35
$31.35
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$8.31
$8.21
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$10.32
$10.77
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1332
$1042
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$587
$685
Transportation
Malancha
Ganga Sagar
Local transport ticket
$0.19
$0.18
Monthly ticket local transport
$16.61
$17.08
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$3.13
$2.61
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.02
$1.08
Groceries
Malancha
Ganga Sagar
Milk, 1 L or 1 qt
$0.64
$0.45
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.41
$0.41
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.6
$0.74
Eggs, x12
$0.79
$0.99
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.66
$4.91
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.38
$2.78
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$7.96
$7.44
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.58
$1.5
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.82
$0.61
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.58
$0.64
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.48
$0.55
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.25
$0.32
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.4
$0.39
Water, 1 L or 1 qt
$0.12
$0.11
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$0.89
$1.03
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$3.69
$3.54
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.49
$1.08
Cigarette pack
$2.7
$2.46
Cold medicince, 1 week
$1.98
$1.7
Hair Shampoo
$3.98
$3.03
Toilet paper, 4 rolls
$2.34
$2.22
Toothpaste, 1 tube
$1.09
$1.06
Other
Malancha
Ganga Sagar
Gym Membership, 1 month
$23.97
$24.6
Cinema Ticket, 1 person
$4.9
$4.07
Doctor's visit
$9.08
$12.14
Haircut, simple
$2.47
$2.55
Brand Jeans
$19.92
$14.97
Brand Sneakers
$36.49
$43.76
Daycare or Preschool, 1 month
$56.46
$56.61
International Primary School, 1 year
$1538
$1547

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *