Cost of living

Dalkola

compared to

Chittaranjan

hira
Dalkola
Chittaranjan
Cost of living one person
$273
$342
Cost of living Family
$1016
$947
One person rent
$241
$254
Family rent
$575
$745
Food expenses
$122
$127
Transport expenses
$44.74
$35.16
Monthly salary after tax
$701.28
$596.56
Quality of life
50.54
51.48
Population
36.9K
39.1K

The average cost of living in Dalkola ($273) is 21% less expensive than in Chittaranjan ($342). Dalkola ranked 1983th vs 1839th for Chittaranjan in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 2.6 months in Dalkola compared to 1.8 months in Chittaranjan .

Eating Out
Dalkola
Chittaranjan
Lunch Menu
$1.84
$1.52
Dinner in a Restaurant, for 2
$10.3
$13.31
Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.79
$4.78
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.45
$1.11
Cappuccino
$1.3
$1.41
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.24
$0.23
Rent & Utilities
Dalkola
Chittaranjan
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$140.29
$108.13
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$84.94
$73.38
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$85.19
$94.12
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$209.02
$225.8
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$19.63
$19
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$27.01
$34.27
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$6.74
$6.42
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$9.94
$11.05
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$990
$1081
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$690
$581
Transportation
Dalkola
Chittaranjan
Local transport ticket
$0.19
$0.18
Monthly ticket local transport
$20.89
$15.9
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$3.19
$3.42
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.96
$1.04
Groceries
Dalkola
Chittaranjan
Milk, 1 L or 1 qt
$0.65
$0.46
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.43
$0.45
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.67
$0.74
Eggs, x12
$0.94
$0.97
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.08
$4.84
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.58
$2.81
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$6.66
$6.79
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.4
$1.45
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.6
$0.8
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.53
$0.58
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.44
$0.51
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.29
$0.29
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.41
$0.56
Water, 1 L or 1 qt
$0.14
$0.14
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.19
$1.17
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$3.97
$3.67
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.45
$1.54
Cigarette pack
$2.07
$2.25
Cold medicince, 1 week
$1.84
$2
Hair Shampoo
$3.22
$3.86
Toilet paper, 4 rolls
$2.28
$2.01
Toothpaste, 1 tube
$1.12
$0.79
Other
Dalkola
Chittaranjan
Gym Membership, 1 month
$21.86
$23.4
Cinema Ticket, 1 person
$4.12
$4.39
Doctor's visit
$10.69
$12.04
Haircut, simple
$2.77
$2.78
Brand Jeans
$19.18
$18.48
Brand Sneakers
$37.25
$48.55
Daycare or Preschool, 1 month
$43.25
$46.77
International Primary School, 1 year
$1725
$1917

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *