Cost of living

Tamar

compared to

Bhabanipur

hira
Tamar
Bhabanipur
Cost of living one person
$380
$310
Cost of living Family
$736
$913
One person rent
$202
$221
Family rent
$727
$734
Food expenses
$158
$113
Transport expenses
$35.99
$41.57
Monthly salary after tax
$569.38
$576.96
Quality of life
41.55
47.19
Population
14.1K
11.5K

The average cost of living in Tamar ($380) is 23% more expensive than in Bhabanipur ($310). Tamar ranked 1745th vs 1908th for Bhabanipur in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 1.5 months in Tamar compared to 1.9 months in Bhabanipur .

Eating Out
Tamar
Bhabanipur
Lunch Menu
$2.07
$1.9
Dinner in a Restaurant, for 2
$13.1
$11.3
Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.92
$4.44
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.28
$1.12
Cappuccino
$1.53
$1.35
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.23
$0.23
Rent & Utilities
Tamar
Bhabanipur
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$135.66
$131.69
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$67.85
$91.88
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$97.24
$110.86
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$169.64
$161.86
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$21.19
$21.27
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$34.63
$30.87
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$5.87
$7.56
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$9.41
$8.19
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1116
$1380
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$471
$618
Transportation
Tamar
Bhabanipur
Local transport ticket
$0.21
$0.15
Monthly ticket local transport
$14.58
$19.36
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$3.33
$3.22
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.27
$1.23
Groceries
Tamar
Bhabanipur
Milk, 1 L or 1 qt
$0.58
$0.64
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.42
$0.39
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.54
$0.62
Eggs, x12
$0.91
$0.85
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$4.84
$5.04
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.26
$2.43
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$5.94
$8.19
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.77
$1.68
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.62
$0.65
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.62
$0.57
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.44
$0.48
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.28
$0.26
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.47
$0.39
Water, 1 L or 1 qt
$0.12
$0.11
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.24
$1.18
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$4.63
$3.55
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.45
$1.07
Cigarette pack
$2.65
$2.18
Cold medicince, 1 week
$2.14
$2.13
Hair Shampoo
$3.48
$4.37
Toilet paper, 4 rolls
$2.4
$2.2
Toothpaste, 1 tube
$0.93
$0.84
Other
Tamar
Bhabanipur
Gym Membership, 1 month
$26.49
$21.49
Cinema Ticket, 1 person
$3.88
$4.7
Doctor's visit
$12.54
$11.15
Haircut, simple
$3.01
$3.15
Brand Jeans
$17.86
$17.82
Brand Sneakers
$49.67
$49.13
Daycare or Preschool, 1 month
$53.14
$53.86
International Primary School, 1 year
$1999
$1745

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *