Cost of living

Belakoba

compared to

Jhargram

hira
Belakoba
Jhargram
Cost of living one person
$315
$363
Cost of living Family
$781
$757
One person rent
$181
$175
Family rent
$669
$626
Food expenses
$158
$112
Transport expenses
$42.75
$40.25
Monthly salary after tax
$520.91
$629.28
Quality of life
47.33
40.2
Population
17.2K
61.7K

The average cost of living in Belakoba ($315) is 14% less expensive than in Jhargram ($363). Belakoba ranked 1894th vs 1787th for Jhargram in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 1.7 months in Belakoba compared to 1.8 months in Jhargram .

Eating Out
Belakoba
Jhargram
Lunch Menu
$1.7
$2.05
Dinner in a Restaurant, for 2
$10.03
$13.06
Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.36
$4.47
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.15
$1.11
Cappuccino
$1.77
$1.37
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.29
$0.33
Rent & Utilities
Belakoba
Jhargram
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$125.53
$139.54
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$77.84
$66.86
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$119.41
$119.27
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$225.4
$195.18
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$21.47
$21.49
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$37.37
$34.04
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$6.6
$8.16
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$10.51
$8.05
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1138
$1326
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$572
$502
Transportation
Belakoba
Jhargram
Local transport ticket
$0.2
$0.19
Monthly ticket local transport
$15.21
$14.51
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$2.73
$2.67
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.93
$1.03
Groceries
Belakoba
Jhargram
Milk, 1 L or 1 qt
$0.64
$0.64
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.46
$0.45
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.58
$0.54
Eggs, x12
$0.71
$0.9
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.45
$4.07
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.51
$2.89
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$7.59
$5.75
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.38
$1.31
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.84
$0.63
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.52
$0.56
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.43
$0.57
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.24
$0.31
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.4
$0.51
Water, 1 L or 1 qt
$0.13
$0.1
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.25
$1.23
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$3.26
$3.61
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.18
$1.04
Cigarette pack
$2.59
$1.88
Cold medicince, 1 week
$1.6
$1.54
Hair Shampoo
$3.57
$3.52
Toilet paper, 4 rolls
$2.74
$2.03
Toothpaste, 1 tube
$1.12
$1.1
Other
Belakoba
Jhargram
Gym Membership, 1 month
$25.78
$27.42
Cinema Ticket, 1 person
$3.8
$3.88
Doctor's visit
$12.41
$12.62
Haircut, simple
$3.27
$2.92
Brand Jeans
$14.82
$20.63
Brand Sneakers
$46.42
$40.2
Daycare or Preschool, 1 month
$56.64
$41.92
International Primary School, 1 year
$1737
$1706

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *