Cost of Living in
Hallein

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1681 | $4430 |
Without rent | $905 | $2222 |
Rent & Utilities | $849.37 | $1772.5 |
Food | $648 | $1582 |
Transport | $64.59 | $202.95 |
Monthly salary after tax | $2996.28 | |
Quality of life | 67.36 | |
Life expectancy | 72.44 | |
English speaking % | 83.15% | |
Population | 22.9K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1681 | / |
Without rent | $905 | / |
Rent & Utilities | $849.37 | / |
Food | $648 | / |
Transport | $64.59 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 972.5$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 770.79$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1591.36$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1150.12$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 130.11$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 225.26$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 42.61$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 4.2$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 6681$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 6123$ |
Lunch Menu | 13.83$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 53.94$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 8.75$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 5.16$ |
Cappuccino | 3.6$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 3.33$ |
Local transport ticket | 2.24$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 53.6$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 18.88$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.49$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 2.01$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.67$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.36$ |
Eggs, x12 | 4.27$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 17.5$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 12.12$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 13.88$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.61$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.53$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 3$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 5.62$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.72$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.08$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.67$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.71$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.31$ |
Cigarette pack | 6.41$ |
Cold medicince, 1 week | 13.74$ |
Hair Shampoo | 2.99$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.64$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.79$ |
Gym Membership, 1 month | 46.73$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 11.7$ |
Doctor's visit | 96.47$ |
Haircut, simple | 19.64$ |
Brand Jeans | 124.45$ |
Brand Sneakers | 126.05$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 479.19$ |
International Primary School, 1 year | 15279$ |