Cost of Living in
Wollongong

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1413 | $3857 |
Without rent | $712 | $2162 |
Rent & Utilities | $984.78 | $1107.1 |
Food | $322 | $1075 |
Transport | $88.36 | $244.01 |
Monthly salary after tax | $3900.55 | |
Quality of life | 73.07 | |
Life expectancy | 78.99 | |
English speaking % | 94.45% | |
Population | 214.5K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1413 | / |
Without rent | $712 | / |
Rent & Utilities | $984.78 | / |
Food | $322 | / |
Transport | $88.36 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1053.57$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 727.21$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1606.55$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1118.81$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 71.43$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 147.88$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 43.61$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 6.18$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 3790$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 4144$ |
Lunch Menu | 8.34$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 21.31$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 10.11$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 4.94$ |
Cappuccino | 3.36$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 3.11$ |
Local transport ticket | 3.04$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 49.72$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 29.55$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.14$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.31$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.7$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.54$ |
Eggs, x12 | 4.13$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 10.72$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 8.38$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 18.04$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.69$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.24$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.51$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 3.74$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.79$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.71$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.8$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.98$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 10.83$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 3.23$ |
Cigarette pack | 14.54$ |
Cold medicince, 1 week | 5.09$ |
Hair Shampoo | 4.12$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.31$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.16$ |
Gym Membership, 1 month | 34.7$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 11.61$ |
Doctor's visit | 38.13$ |
Haircut, simple | 19$ |
Brand Jeans | 80.59$ |
Brand Sneakers | 117.69$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1493.45$ |
International Primary School, 1 year | 18301$ |