Population
1.1M
Cost of living
$2246
Western Australia
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2246 | $5198 |
Without rent | $972 | $2619 |
Rent & Utilities | $1427.95 | $1914.37 |
Food | $526 | $1535 |
Transport | $303.16 | $587.88 |
Monthly salary after tax | $3723.93 | |
Quality of life | 32.97 | |
Life expectancy | 77.12 | |
English speaking % | 94.45% | |
Population | 1.1M |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2246 | / |
Without rent | $972 | / |
Rent & Utilities | $1427.95 | / |
Food | $526 | / |
Transport | $303.16 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1563.26$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 1107.29$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 2779.85$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1913.24$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 118.66$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 198.04$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 56.07$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 6.02$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 8819$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 6905$ |
Lunch Menu | 17.07$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 77.15$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 9.47$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 8.67$ |
Cappuccino | 3.47$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.65$ |
Local transport ticket | 3.17$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 118.07$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 21.16$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.55$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.69$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.2$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.24$ |
Eggs, x12 | 3.72$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 10.46$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 8.28$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 15.54$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.6$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.96$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 3.57$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 4.67$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.46$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.51$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.24$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.32$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 13.83$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 4.53$ |
Cigarette pack | 29.18$ |
Cold medicince, 1 week | 7.45$ |
Hair Shampoo | 5.19$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.75$ |
Toothpaste, 1 tube | 3.22$ |
Gym Membership, 1 month | 56.34$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 13.93$ |
Doctor's visit | 64.57$ |
Haircut, simple | 22.5$ |
Brand Jeans | 74.92$ |
Brand Sneakers | 90.17$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1911.83$ |
International Primary School, 1 year | 15515$ |