Cost of Living in
Tarneit

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2040 | $4489 |
Without rent | $805 | $2454 |
Rent & Utilities | $882.45 | $1424.52 |
Food | $572 | $1299 |
Transport | $64.84 | $205.13 |
Monthly salary after tax | $4764.28 | |
Quality of life | 82.18 | |
Life expectancy | 81.53 | |
English speaking % | 94.45% | |
Population | 58.0K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2040 | / |
Without rent | $805 | / |
Rent & Utilities | $882.45 | / |
Food | $572 | / |
Transport | $64.84 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1200.98$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 645.91$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 2097.67$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1002.47$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 97.27$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 172.96$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 49.41$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 6.21$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 6761$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 6365$ |
Lunch Menu | 12.8$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 78.36$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 8.82$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 8.53$ |
Cappuccino | 3.54$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.97$ |
Local transport ticket | 3.33$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 95.32$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 16.19$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.14$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.81$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.12$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.47$ |
Eggs, x12 | 4.22$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 10.89$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 8.99$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 13.05$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.6$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.69$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.35$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 3.33$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.51$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.51$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.99$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.82$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 15.25$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 3.89$ |
Cigarette pack | 23.28$ |
Cold medicince, 1 week | 5.57$ |
Hair Shampoo | 7.59$ |
Toilet paper, 4 rolls | 3.37$ |
Toothpaste, 1 tube | 3.31$ |
Gym Membership, 1 month | 45.74$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 16.06$ |
Doctor's visit | 49.67$ |
Haircut, simple | 22.32$ |
Brand Jeans | 74.54$ |
Brand Sneakers | 123.39$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 2093.88$ |
International Primary School, 1 year | 16832$ |