Cost of Living in
Sydney

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2923 | $6564 |
Without rent | $912 | $3751 |
Rent & Utilities | $1523.63 | $3304.88 |
Food | $614 | $1526 |
Transport | $441.82 | $1134.92 |
Monthly salary after tax | $4761.05 | |
Quality of life | 88.24 | |
Life expectancy | 73.04 | |
English speaking % | 94.45% | |
Population | 5.1M |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2923 | / |
Without rent | $912 | / |
Rent & Utilities | $1523.63 | / |
Food | $614 | / |
Transport | $441.82 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1741.83$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 1323.94$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 4407.15$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 2247.43$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 96.48$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 145.52$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 49.48$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 6.67$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 18879$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 11795$ |
Lunch Menu | 17.42$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 61.02$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 8.75$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 7.17$ |
Cappuccino | 3.14$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.71$ |
Local transport ticket | 3.75$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 121.52$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 27.41$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.27$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.39$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 3.17$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.9$ |
Eggs, x12 | 5.57$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 10.93$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 10.26$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 12.39$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.89$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.97$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.85$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 4.02$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.13$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.95$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.86$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.08$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 15.1$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 6.08$ |
Cigarette pack | 35.21$ |
Cold medicince, 1 week | 7.68$ |
Hair Shampoo | 5.66$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.61$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.75$ |
Gym Membership, 1 month | 69.21$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 17.58$ |
Doctor's visit | 58.4$ |
Haircut, simple | 22.3$ |
Brand Jeans | 78.55$ |
Brand Sneakers | 113.53$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 2212.3$ |
International Primary School, 1 year | 15115$ |