Cost of Living in
Sunbury (Australia)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1966 | $4914 |
Without rent | $893 | $2962 |
Rent & Utilities | $1131.77 | $1253.57 |
Food | $562 | $1247 |
Transport | $80.79 | $183.13 |
Monthly salary after tax | $3965.37 | |
Quality of life | 65.15 | |
Life expectancy | 71.95 | |
English speaking % | 94.45% | |
Population | 38.5K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1966 | / |
Without rent | $893 | / |
Rent & Utilities | $1131.77 | / |
Food | $562 | / |
Transport | $80.79 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1291.3$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 676.02$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 2405.31$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1274.01$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 95.69$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 158.69$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 56.24$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 5.16$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 6194$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 6192$ |
Lunch Menu | 15.51$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 83.14$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 10.49$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 8.95$ |
Cappuccino | 2.74$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.66$ |
Local transport ticket | 3.05$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 81.81$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 18.83$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.53$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.15$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.82$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.52$ |
Eggs, x12 | 5.92$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 8.13$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 8.17$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 14.96$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.49$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 3.1$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.67$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 3.57$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.89$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.65$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.09$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.77$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 11.08$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 4.84$ |
Cigarette pack | 31.47$ |
Cold medicince, 1 week | 5.94$ |
Hair Shampoo | 6.17$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.72$ |
Toothpaste, 1 tube | 4.14$ |
Gym Membership, 1 month | 43.22$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 12.43$ |
Doctor's visit | 56.38$ |
Haircut, simple | 18.09$ |
Brand Jeans | 71.75$ |
Brand Sneakers | 115.56$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1484.54$ |
International Primary School, 1 year | 22543$ |