Cost of Living in
Scone

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1428 | $4290 |
Without rent | $822 | $2899 |
Rent & Utilities | $822.23 | $1435.67 |
Food | $520 | $1065 |
Transport | $69.33 | $182.35 |
Monthly salary after tax | $4535.15 | |
Quality of life | 82.11 | |
Life expectancy | 80.68 | |
English speaking % | 94.45% | |
Population | 44.7K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1428 | / |
Without rent | $822 | / |
Rent & Utilities | $822.23 | / |
Food | $520 | / |
Transport | $69.33 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1030$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 651.79$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1905.4$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 951.5$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 111.59$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 165.25$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 50.94$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 5.86$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 6348$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 4763$ |
Lunch Menu | 15.88$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 77.13$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 11.35$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 7.37$ |
Cappuccino | 3.04$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 3.06$ |
Local transport ticket | 3.43$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 106.33$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 17.11$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.32$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.96$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.34$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.7$ |
Eggs, x12 | 4.36$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 11.65$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 8.85$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 11.97$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.52$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.31$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.14$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 4.23$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.33$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.82$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.81$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.96$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 10.59$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 5.41$ |
Cigarette pack | 29.11$ |
Cold medicince, 1 week | 6.79$ |
Hair Shampoo | 6.66$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.75$ |
Toothpaste, 1 tube | 3.34$ |
Gym Membership, 1 month | 47.71$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 16.27$ |
Doctor's visit | 64.12$ |
Haircut, simple | 18.79$ |
Brand Jeans | 78.5$ |
Brand Sneakers | 107.7$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1671.88$ |
International Primary School, 1 year | 16429$ |