Cost of Living in
Rutherford (Australia)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1919 | $3854 |
Without rent | $866 | $2152 |
Rent & Utilities | $1030.68 | $1497.81 |
Food | $441 | $1417 |
Transport | $76.46 | $209.5 |
Monthly salary after tax | $4059.33 | |
Quality of life | 60.86 | |
Life expectancy | 66.54 | |
English speaking % | 94.45% | |
Population | 40.8K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1919 | / |
Without rent | $866 | / |
Rent & Utilities | $1030.68 | / |
Food | $441 | / |
Transport | $76.46 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1185.54$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 735.02$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 2233.16$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1057.35$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 121.01$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 200.21$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 51.81$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 6.24$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 5742$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 6115$ |
Lunch Menu | 13.19$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 77.61$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 10.64$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 9.24$ |
Cappuccino | 3.78$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.79$ |
Local transport ticket | 3.34$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 104.29$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 19.09$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.42$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.94$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.29$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.79$ |
Eggs, x12 | 4.42$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 9.84$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 7.67$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 14.95$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.54$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.65$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.64$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 3.54$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.15$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.28$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.16$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.27$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 13.14$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 4.19$ |
Cigarette pack | 24.99$ |
Cold medicince, 1 week | 8.05$ |
Hair Shampoo | 7.51$ |
Toilet paper, 4 rolls | 3.27$ |
Toothpaste, 1 tube | 3.36$ |
Gym Membership, 1 month | 43.62$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 15.72$ |
Doctor's visit | 59.97$ |
Haircut, simple | 22.39$ |
Brand Jeans | 94.8$ |
Brand Sneakers | 98.45$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1757.97$ |
International Primary School, 1 year | 19664$ |