Cost of Living in
Rockhampton

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1632 | $3739 |
Without rent | $929 | $2984 |
Rent & Utilities | $809.99 | $1197.21 |
Food | $539 | $1504 |
Transport | $58.65 | $141.62 |
Monthly salary after tax | $3863.76 | |
Quality of life | 73.59 | |
Life expectancy | 65.81 | |
English speaking % | 94.45% | |
Population | 65.7K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1632 | / |
Without rent | $929 | / |
Rent & Utilities | $809.99 | / |
Food | $539 | / |
Transport | $58.65 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 611.75$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 603.28$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1372.73$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1296.86$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 133.77$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 141.34$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 61.99$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 7.06$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 4179$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 5611$ |
Lunch Menu | 19.18$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 86.29$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 8.78$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 6.32$ |
Cappuccino | 3.77$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.81$ |
Local transport ticket | 1.54$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 63.87$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 17.96$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.5$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.37$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.43$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.39$ |
Eggs, x12 | 2.87$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 5.87$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 9.17$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 16.37$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.74$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 4.29$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 3.02$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 5.46$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.39$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.38$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.88$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.38$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 11.47$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 3.79$ |
Cigarette pack | 23.12$ |
Cold medicince, 1 week | 7.88$ |
Hair Shampoo | 4.04$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.83$ |
Toothpaste, 1 tube | 3.56$ |
Gym Membership, 1 month | 46.39$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 16.64$ |
Doctor's visit | 56.23$ |
Haircut, simple | 17.77$ |
Brand Jeans | 103.42$ |
Brand Sneakers | 129.72$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1599.57$ |
International Primary School, 1 year | 7044$ |