Cost of Living in
Richmond (Australia)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1725 | $4120 |
Without rent | $741 | $2211 |
Rent & Utilities | $895.45 | $1663.56 |
Food | $576 | $1493 |
Transport | $89.74 | $189.97 |
Monthly salary after tax | $3770.15 | |
Quality of life | 62.35 | |
Life expectancy | 66.58 | |
English speaking % | 94.45% | |
Population | 44.5K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1725 | / |
Without rent | $741 | / |
Rent & Utilities | $895.45 | / |
Food | $576 | / |
Transport | $89.74 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1339.86$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 636.19$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 2439.78$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1202.4$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 98.13$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 178.87$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 56.81$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 5.46$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 6309$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 5293$ |
Lunch Menu | 13.67$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 61.52$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 10.72$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 8.69$ |
Cappuccino | 3.47$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.37$ |
Local transport ticket | 2.66$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 100.67$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 17.83$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.45$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.94$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.68$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.72$ |
Eggs, x12 | 3.98$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 11.48$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 7.28$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 12.16$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.18$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.59$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.93$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 3.88$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.19$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.21$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.85$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 3.05$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 14.26$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 4.89$ |
Cigarette pack | 30.99$ |
Cold medicince, 1 week | 6.91$ |
Hair Shampoo | 7.77$ |
Toilet paper, 4 rolls | 3.38$ |
Toothpaste, 1 tube | 4.2$ |
Gym Membership, 1 month | 47.72$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 14.57$ |
Doctor's visit | 53.98$ |
Haircut, simple | 22.52$ |
Brand Jeans | 83.81$ |
Brand Sneakers | 111.96$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1843.57$ |
International Primary School, 1 year | 21243$ |