Population
1.1M
Cost of living
$2311
Queensland
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2198 | $4422 |
Without rent | $958 | $2851 |
Rent & Utilities | $1123.31 | $2555.89 |
Food | $668 | $1352 |
Transport | $290.71 | $773.1 |
Monthly salary after tax | $4561.22 | |
Quality of life | 34.7 | |
Life expectancy | 73.26 | |
English speaking % | 94.45% | |
Population | 1.1M |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2198 | / |
Without rent | $958 | / |
Rent & Utilities | $1123.31 | / |
Food | $668 | / |
Transport | $290.71 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1288.31$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 958.66$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 2988.16$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1611.34$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 116.67$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 167.52$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 59.59$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 5.13$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 11037$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 5037$ |
Lunch Menu | 15.7$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 86.94$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 10.51$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 8.22$ |
Cappuccino | 4.23$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 3.17$ |
Local transport ticket | 2.81$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 114.36$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 20.95$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.47$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.56$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.91$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.83$ |
Eggs, x12 | 5.07$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 11.35$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 9.49$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 15.98$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.55$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.84$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.49$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 4.08$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.93$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.13$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.27$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.17$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 11.9$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 5.34$ |
Cigarette pack | 29.26$ |
Cold medicince, 1 week | 8.11$ |
Hair Shampoo | 5.08$ |
Toilet paper, 4 rolls | 3.54$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.78$ |
Gym Membership, 1 month | 57.35$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 16.54$ |
Doctor's visit | 52.85$ |
Haircut, simple | 21.51$ |
Brand Jeans | 66.15$ |
Brand Sneakers | 127.78$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1998.86$ |
International Primary School, 1 year | 16113$ |