Cost of Living in
Pakenham

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1915 | $4213 |
Without rent | $625 | $2159 |
Rent & Utilities | $990.32 | $2024.68 |
Food | $485 | $1259 |
Transport | $64.97 | $193.55 |
Monthly salary after tax | $4797.06 | |
Quality of life | 79.96 | |
Life expectancy | 79.34 | |
English speaking % | 94.45% | |
Population | 56.4K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1915 | / |
Without rent | $625 | / |
Rent & Utilities | $990.32 | / |
Food | $485 | / |
Transport | $64.97 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 964.84$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 985.94$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1632.6$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1629.22$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 90.85$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 140.07$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 49.63$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 6.33$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 6628$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 4256$ |
Lunch Menu | 12.31$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 85.02$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 8.51$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 7.45$ |
Cappuccino | 3.02$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 3.29$ |
Local transport ticket | 2.8$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 105.14$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 14.33$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.55$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 2.07$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.24$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.03$ |
Eggs, x12 | 4.01$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 9.93$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 8.39$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 14.13$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.74$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 3.1$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.42$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 4.31$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 3.23$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.22$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.74$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.39$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 12.13$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 5.43$ |
Cigarette pack | 27.08$ |
Cold medicince, 1 week | 7.84$ |
Hair Shampoo | 7.03$ |
Toilet paper, 4 rolls | 3.71$ |
Toothpaste, 1 tube | 3.12$ |
Gym Membership, 1 month | 44.68$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 11.11$ |
Doctor's visit | 46.22$ |
Haircut, simple | 21.64$ |
Brand Jeans | 89.94$ |
Brand Sneakers | 114.93$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1986.25$ |
International Primary School, 1 year | 23950$ |