Cost of Living in
Newcastle (Australia)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1657 | $4542 |
Without rent | $779 | $2149 |
Rent & Utilities | $1292.07 | $1819.55 |
Food | $472 | $1133 |
Transport | $62.02 | $171.32 |
Monthly salary after tax | $3774.06 | |
Quality of life | 78.49 | |
Life expectancy | 84.41 | |
English speaking % | 94.45% | |
Population | 158.7K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1657 | / |
Without rent | $779 | / |
Rent & Utilities | $1292.07 | / |
Food | $472 | / |
Transport | $62.02 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1240.1$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 1002.83$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1927.77$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1425.63$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 87.95$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 125.11$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 49.26$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 6.92$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 5896$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 5350$ |
Lunch Menu | 13.59$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 72.7$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 11.07$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 6.78$ |
Cappuccino | 2.83$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.61$ |
Local transport ticket | 2.82$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 59.84$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 13.88$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.19$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.4$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.61$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.79$ |
Eggs, x12 | 3.39$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 11.78$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 7.28$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 13.29$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 4.12$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.91$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.22$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 3.73$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.99$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.42$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.89$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 12.12$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 5.18$ |
Cigarette pack | 23.29$ |
Cold medicince, 1 week | 9.54$ |
Hair Shampoo | 4.33$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.29$ |
Toothpaste, 1 tube | 3.48$ |
Gym Membership, 1 month | 38.05$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 12.7$ |
Doctor's visit | 53.62$ |
Haircut, simple | 14.12$ |
Brand Jeans | 90.21$ |
Brand Sneakers | 123.68$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1172.32$ |
International Primary School, 1 year | 18453$ |